
Czterobrygadowy system pracy – na czym polega?
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 07/03/2023
Czterobrygadowy system pracy, czyli tak zwana czterobrygadówka, to nic innego jak system pracy w ruchu ciągłym. Jest stosowany w zakładach pracy, w których praca nie może zostać przerwana ze względu na produkcję czy warunki technologiczne. Sprawdź, jak wygląda w praktyce model zmianowy oparty o 4 brygady.
- Czterobrygadowy system pracy zmianowej – na czym polega?
- 4-brygadowy system pracy a 4-zmianowy system czasu pracy
- Czterobrygadowy system pracy a praca w niedzielę i święta
- Wynagrodzenie w systemie zmianowym
- Zaplanuj pracę 4-brygadową razem z Kadromierzem

Czterobrygadowy system pracy zmianowej – na czym polega?
W zakładzie pracy, w którym funkcjonuje system pracy w ruchu ciągłym, zatrudnieni są podzieleni na 4 brygady – każda z nich ma swój harmonogram pracy. Pracownicy zaczynają pracę o różnych porach. Przykładowy harmonogram pracy obejmuje:
- zmianę poranną – np. od 6:00 – 14:00,
- zmianę popołudniową – np. 14:00 – 20:00,
- zmianę nocną – np. 22:00 – 6:00.
Rozkład czasu pracy obejmuje 3 grupy, które wymieniają się na danych stanowiskach w ciągu doby, podczas gdy 4 z nich w tym czasie odpoczywa w ramach dni wolnych. Po kilku dniach takiej formuły pracy i odpoczynku następują zmiany.
Do 2003 roku w Kodeksie pracy istniało pojęcie czterobrygadówki. Dziś zastosowanie mają przepisy z art. 138 § 1 KP dotyczące pracy w ruchu ciągłym.

4-brygadowy system pracy a 4-zmianowy system czasu pracy
Wiele osób myli oba pojęcia, podczas gdy czterobrygadowy system pracy to zupełnie co innego niż system czterozmianowy. W przypadku tego pierwszego jest to praca wykonywana w sposób ciągły. Brygady nie mogą pracować na 4 zmiany – wówczas zapewnienie gwarantowanego Kodeksem pracy odpoczynku oraz innych norm czasu pracy byłoby niemożliwe.
Sprawdź, ile powinna wynosić przerwa między zmianami.

Czterobrygadowy system pracy a praca w niedzielę i święta
Przeciętne normy czasu pracy obowiązują jak w podstawowym systemie czasu pracy i wynoszą 8 godzin dziennie, przeciętnie 5 dni pracy w tygodniu, 40 godzin tygodniowo. Niedziele i święta mogą być dla pracowników dniami pracy w ruchu ciągłym. Aby zaplanować harmonogram pracy z zachowaniem norm odpoczynku, musisz udzielić pracownikom czasu wolnego w terminie sześciu dni poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli w przyjętym okresie rozliczeniowym. W tym systemie wynosi on maksymalnie cztery tygodnie. Pracownik może być zobowiązany do pracy przez 172 godziny, czyli:
(4 × 40 godz.) + 12 godz. = 172 godz.
Z tytułu przekroczenia czasu pracy o 12 godzin przysługuje wynagrodzenie tak jak za nadgodziny.

Wynagrodzenie w systemie zmianowym
Pracownikom zmianowym, tak jak w każdym systemie czasu pracy, przysługuje prawo do co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wiele firm praktykujących ten rodzaj pracy oferuje pracownikom dodatek do wynagrodzenia. Pracodawca nie jest jednak do tego zobowiązany. Ma to służyć raczej jako rekompensata za pracę przy tak nieregularnym systemie organizacji czasu pracy.
Tam, gdzie nie wypłaca się dodatku do pensji, osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2023 roku wynosi 3 490 zł brutto, a od lipca 2023 roku – 3600 zł.

Zaplanuj pracę 4-brygadową razem z Kadromierzem
Układając harmonogram pracy dla pracownika zmianowego, musisz pamiętać o ogólnym wymiarze czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oraz zachować normy narzucone przez Kodeks pracy. Przy dużej liczbie pracowników ręcznie ułożone harmonogramy czasu pracy mogą zawierać wiele błędów i nieścisłości. Aby tego uniknąć, postaw na sprawdzone rozwiązanie.
Kadromierz pozwala na ustalenie cykli zmianowych czy konkretnych dni w kalendarzu, w których zmiany mają się powtarzać. Taki grafik ułożysz błyskawicznie za pomocą kilku kliknięć. Przy planowaniu czasu pracy program sprawdzi automatycznie, czy wprowadzone przez Ciebie zmiany są zgodne z Kodeksem pracy. Nasza aplikacja pozwala również na rejestrację czasu pracy czy tworzenie ewidencji.
Przekonaj się, że planowanie czasu pracy nie musi być skomplikowane i załóż darmowe konto.
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.