urlop ojcowskie

Urlop ojcowski – jakie prawa przysługują ojcu?

Autor: Kadromierz

12 lipca 2021

Przeczytaj w: 3 minuty

Narodziny dziecka to dla wielu pracowników niezwykle radosny czas. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczeni ojcowie robią wszystko, aby spędzać ze swoim potomkiem jak najwięcej czasu. Umożliwia im to urlop ojcowski, którego zasady są regulowane bezpośrednio przez Kodeks pracy. Jak ta kwestia wygląda z perspektywy pracodawcy i co warto wiedzieć na jej temat?

Urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski. Jakie są różnice?

Na wstępie warto zaznaczyć, że urlop ojcowski to nie jedyne świadczenia, jakie przysługują mężczyznom w związku z narodzinami dziecka. Niemniej jednak stanowi to dodatkowy czas, jaki tata może poświęcić swojemu potomkowi. Oprócz tego przysługuje mu także urlop tacierzyński, który jest częścią urlopu macierzyńskiego, jeżeli kobieta wyrazi chęć do zmiany. Jeżeli poszukujesz więcej informacji na ten temat, koniecznie zapoznaj się z artykułem.

Ponadto każdy ojciec może liczyć na przedłużenie urlopu tacierzyńskiego w postaci urlopu rodzicielskiego. Trwa on minimum 32 tygodnie, a mężczyzna może przebywać na nim zarówno z matką dziecka, jak i samotnie. W przypadku urlopu ojcowskiego sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Jeżeli więc Twój pracownik spodziewa się narodzin dziecka, sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Urlop ojcowski – co na to przepisy prawne?

Kwestia urlopu ojcowskiego jest w całości regulowana przez artykuł 182 (3) Kodeksu pracy. Z tego też względu przysługuje on wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę, przy czym wymiar czasu zatrudnienia (np. na niepełny etat) nie odgrywa tu roli. Ze świadczeń może skorzystać każdy mężczyzna, który bierze czynny udział w wychowywaniu dziecka – nawet wtedy, kiedy jest rozwiedziony z jego matką. Urlop ojcowski nie przysługuje zaś osobom, które zostały pozbawione praw rodzicielskich, nie utrzymują z dzieckiem kontaktu lub nie są do tego uprawnione.

Każdy mężczyzna może skorzystać z 2 tygodni urlopu ojcowskiego, w ciągu 24 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Niestety jednak po tym czasie urlop przepada. Pracodawca powinien również pamiętać, że urlop ojcowski przysługuje również tym, którzy zdecydowali się na adopcję dziecka, które nie ukończyło 7. roku życia. W takiej sytuacji termin 24 miesięcy jest liczony od dnia wydania postanowienia adopcyjnego.

Istotną kwestią jest także finansowanie urlop ojcowskiego. Według obowiązujących norm prawnych za urlop ojcowski przysługuje pełne 100-procentowe wynagrodzenie. Zasiłek ten jest jednak w całości wypłacany w ramach ubezpieczenia chorobowego, czyli jego finansowanie spoczywa na ZUS-ie.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Każdy ojciec zatrudniony w firmie na umowę o pracę ma niepodważalne prawo do urlopu ojcowskiego, którego wymiar zawsze wynosi 14 dni (czyli 10 dni roboczych) z wliczeniem weekendów oraz świąt. Przysługujący mu czas wolny może wykorzystać na dwa sposoby: jednorazowo lub po tygodniu w oddzielnych terminach. Urlop ten w żaden sposób nie wpływa na wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego, co pracodawca powinien uwzględnić w trakcie planowania wakacji swoim pracownikom.

Wniosek o urlop ojcowski. Kiedy pracownik powinien go dostarczyć?

Warunkiem koniecznym do uzyskania zgody pracodawcy na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest złożenie odpowiedniego wniosku. Na biurku przełożonego powinien on znaleźć się już 7 dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że jeżeli nie występują żadne przesłanki, związane ze sprawami prawnymi, które dyskwalifikowałyby pracownika z możliwości skorzystania ze świadczenia, nie może on odmówić formalnej zgody na urlop.

Pracodawca powinien również zdawać sobie sprawę, że nawet jeżeli wniosek o urlop ojcowski pojawi się w najbardziej niepożądanym momencie (z perspektywy zadań w firmie), w żaden sposób nie ma on możliwości zdegradowania pracownika za niespodziewane zachowanie. Przysługuje mu bowiem pełna ochrona, kiedy to nie może zostać zwolniony z pracy. Po powrocie obowiązkiem przełożonego jest zaś przyjęcie danej osoby na wcześniej zajmowane przez nią stanowisko.

Chcesz mieć wszystko w jednym miejscu i dokładnie planować czas pracy swoich zatrudnionych? Pamiętaj, że możesz skorzystać z funkcji elektronicznych wniosków urlopowych, dzięki którym na bieżąco będą spływać do Ciebie informacje o planowanym wolnym oraz jego rodzaju. Udostępnij swoim pracownikom aplikację, aby mogli jeszcze szybciej poinformować Cię o planowanym urlopie!

Urlop ojcowski to same korzyści!

Niewątpliwie urlop ojcowski to bardzo atrakcyjna forma wolnego dla każdego świeżo upieczonego taty. Zyskuje on bowiem szansę na spędzenie ze swoim dzieckiem miłych chwil, w których trakcie czynnie bierze udział w wychowaniu. Dlatego też kwestia ta jest niezwykle ważna z perspektywy rozwoju dzieci oraz ich relacji z rodzicami. Z prawnego punktu widzenia stanowi to także możliwość poczucia równouprawnienia w procesie wychowywania dziecka.

I choć mężczyznom w dalszym ciągu przysługuje mniej czasu wolnego po narodzinach dziecka, nawet 14 dni może być niezwykle cennym okresem. Urlop ojcowski z pewnością może mieć zalety także dla samego pracodawcy. I choć trudno w to uwierzyć – no bo w końcu przełożony traci jedną osobę z zespołu na dwa długie tygodnie – dobre relacje z zatrudnionymi z pewnością umożliwią wcześniejsze przygotowanie się do tego wydarzenia. Warto pamiętać, że poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia to jedne z najważniejszych aspektów budowania silnych więzi wśród personelu.

Przygotuj się na dni wolne pracownika!

Jeżeli więc Twój pracownik spodziewa się dziecka i sygnalizuje Ci, że po narodzinach będzie chciał spędzić z nim trochę czasu, nie panikuj i wszystko dokładnie zaplanuj na tę okazję! Niezwodne i niezwykle pomocne w tej kwestii może okazać się nowoczesne narzędzie Kadromierz. Za jego pomocą przygotujesz internetowy grafik z uwzględnieniem każdych zmian, który szybko dotrze do Twoich pracowników. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nawet w trakcie nieobecności jednego z nich, wszystko będzie działać jak w zegarku!

Wypróbuj za darmo
Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz