Grafik – jak ułatwić sobie zadanie przy jego tworzeniu?

Im większa firma, więcej lokalizacji, stanowisk pracy i różnych zadań do wykonania, tym y trudniejsze i bardziej czasochłonne układanie grafiku pracy. Na szczęście istnieje zbiór dobrych praktyk, które ułatwiają cały proces i zmniejszają ryzyko pomyłek. Można też skorzystać z programu do układania grafiku pracy on-line.

Układanie grafiku dla pracowników – o czym należy pamiętać?

Tworzony przez pracodawcę grafik do pracy powinien uwzględniać przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Dotyczą one m.in. respektowania 5-dniowego tygodnia pracy, a także konieczności uwzględnienia dni wolnych. W przypadku osób, które normalnie pracują w niedzielę, trzeba pamiętać o zapewnieniu im jednej wolnej niedzieli choć raz na 4 tygodnie. Do podstawowych kwestii zalicza się też odpoczynek dobowy (min. 11 godzin bez przerwy) oraz tygodniowy (min. 35 godzin, również nieprzerwanie). W grafiku musi zostać uwzględniony wymiar czasu pracy danego pracownika.

Grafik pracy zmianowej online

W czasach, gdy niemal każdy ma dostęp do Internetu w swoim smartfonie bądź komputerze, warto nowoczesną technologię wykorzystać również do udostępniania pracownikom grafiku. Pracodawca ma bowiem obowiązek poinformować ich z odpowiednim wyprzedzeniem (7 dni) o godzinach pracy w nadchodzącym okresie. Zamiast poświęcać na to cenny czas pracy w firmie, lepiej udostępnić grafik zmian w sieci.

Kadromierz – program do tworzenia grafików pracy

Korzystając z aplikacji internetowej, tygodniowy grafik pracy dla średniej wielkości zespołu można utworzyć w kilka chwil. W większych firmach oszczędza się wiele godzin, dotychczas spędzanych na drobiazgowym analizowaniu dostępności poszczególnych osób, eliminowaniu ewentualnych konfliktów z Kodeksem Pracy.

Układanie grafików w Kadromierzu – dlaczego warto?

Planowanie grafiku pracy z wirtualnym „pomocnikiem” pomaga uniknąć błędów, które mogłyby się później okazać trudne do wyłapania i naprawienia. Co więcej, każdy z zatrudnionych może ujrzeć gotowy grafik pracy dla siebie w chwilę po tym, jak zatwierdzi go jego kierownik. Późniejsze kontrolowanie liczby przepracowanych godzin i naliczanie wynagrodzenia również są dziecinnie proste – dzięki innowacyjnemu systemowi rejestracji czasu pracy nie ma „uciekających” godzin. Wystarczy zaadaptować jedno z posiadanych urządzeń do funkcji terminalu RCP. Dzięki temu błyskawicznie dowiesz się o spóźnieniu lub nieobecności któregoś z pracowników, a także o pracy w godzinach nadliczbowych.

Program do robienia grafików pracy – pracownicy go chwalą!

Jeżeli pracownik ma na swoim telefonie odpowiednią aplikację, harmonogram pracy utworzy na podstawie jego zadeklarowanej dyspozycyjność. Na czym to polega? Każda z zatrudnionych osób może wprowadzić do panelu w aplikacji daty i godziny, kiedy będzie dostępna, a także te, w których nie będzie w stanie pojawić się w pracy. Dzięki temu manager nie musi zaglądać do komputera lub do papierowego grafiku w poszukiwaniu alternatyw. Harmonogram on-line, tworzony przy użyciu Kadromierza, uwzględni dyspozycyjność każdego pracownika z osobna.

Zainteresowaliśmy Cię?

Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz