Dwa obrazki przenikają się – tarcza kalendarza i osoba notująca tekst na kartce.

Wymiar czasu pracy w 2022 – jak planować urlop?

Ostatni kwartał jest najlepszym czasem, aby z wyprzedzeniem zaplanować urlop na nadchodzący rok. W tym celu warto spojrzeć na wymiar czasu pracy, który będzie obowiązywał w 2022 roku. Dzięki temu pracownik dowie się, ile dni roboczych przypada na ten okres rozliczeniowy, jak również ile należy mu się dni wolnych od wykonywania obowiązków zawodowych. Podpowiadamy, jak najlepiej zaplanować czas pracy w 2022 roku! 

Wymiar czasu pracy a Kodeks pracy

Czas pracy osób zatrudnionych na umowie o pracę jest regulowany przez przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z artykułem 129 §1 maksymalny czas pracy każdego pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadającym na dany okres rozliczeniowy, który nie przekracza 4 miesięcy. Reguła ta pozwala pracodawcom przygotować grafik pracy tak, by był on zgodny z przepisami. Aby było to jednak możliwe, w pierwszej kolejności należy ustalić wymiar czasu pracy – czyli liczbę godzin, która powinna zostać przepracowana w danym okresie rozliczeniowym. 

Jak ustalić wymiar czasu pracy?

W myśl artykułu 130 §1 Kodeksu pracy wyznaczenie wymiaru czasu pracy odbywa się poprzez:

 1. Pomnożenie normy tygodniowej (40 godzin) przez liczbę pełnych tygodni przypadających w danym okresie rozliczeniowym,
 2. Dodanie do wyniku iloczynu normy dobowej (8 godzin) oraz liczby dni, które pozostały do końca okresu rozliczeniowego (tzw. dni wystające), a które wypadają w dni robocze (od poniedziałku do piątku),
 3. Odjęcie od uzyskanego wyniku dni świątecznych, które występują w danym okresie rozliczeniowym i przypadają w dniu innym niż niedziela.

Kalendarz na rok 2022, obok kartka z długopisem i kubek.

Dni robocze w 2022 roku – ile przypada?

Zgodnie z powyższymi obliczeniami każdy pracownik zatrudniony na pełny etat w 2022 roku przepracuje łącznie 251 dni roboczych, co daje 2008 godzin. Oznacza to, że w 2022 roku zatrudnieni będą mieli do przepracowania o 1 dzień roboczy więcej, niż w roku poprzednim.

Ile dni wolnych przypada na 2022 rok? 

Jeżeli zaś chodzi o dni wolne od pracy, w 2022 roku będzie ich 114. Wliczają się w to zarówno niedziele, jak i święta obniżające wymiar czasu pracy, czyli przypadające na dzień inny niż niedziela. W nadchodzącym roku będą to: 

 • 1 stycznia (sobota): Nowy Rok,
 • 6 stycznia (czwartek): Święto Trzech Króli,
 • 18 kwietnia (poniedziałek): drugi dzień Wielkanocy,
 • 3 maja (wtorek): Święto Konstytucji Trzeciego Maja,
 • 16 czerwca (czwartek): Boże Ciało,
 • 15 sierpnia (poniedziałek): Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada (wtorek): Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (piątek): Święto Niepodległości,
 • 26 grudnia (poniedziałek): drugi dzień Bożego Narodzenia.

Ponadto w 2022 roku Nowy Rok przypada w sobotę, co zobowiązuje pracodawcę do udzielenia zatrudnionym innego dnia wolnego od pracy w zastępstwie za to święto. 

Wymiar czasu pracy w 2022 roku – poszczególne miesiące

Poniżej przedstawiamy zestawienie, które ukazuje wymiar czasu pracy w 2022 roku w rozdzieleniu na poszczególne miesiące: 

 • Styczeń (152 godz.): 19 dni pracujących, 12 dni wolnych;
 • Luty (160 godz.): 20 dni pracujących, 8 dni wolnych;
 • Marzec (184 godz.): 23 dni pracujące, 8 dni wolnych;
 • Kwiecień (160 godz.): 20 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Maj (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Czerwiec (168 godz.): 21 dni pracujących, 9 dni wolnych;
 • Lipiec (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Sierpień (176 godz.): 22 dni pracujące, 9 dni wolnych;
 • Wrzesień (176 godz.): 22 dni pracujące, 8 dni wolnych;
 • Październik (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Listopad (160 godz.): 20 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Grudzień (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych. 

Łączna liczba godzin do przepracowania w 2022 roku wynosi więc 2008 godzin, z czego 251 dni stanowią dni robocze, a 114 to dni wolne od pracy. Zatrudnieni na pełen etat najwięcej, bo aż 184 godziny, będą mieli do przepracowania w marcu, najmniej zaś w styczniu – 152 godziny.

Kalendarz z zaplanowanymi wakacjami, obok leży aparat, czerowny pisak, okulary przeciwsłoneczne, rozgwiazda, pieniądze.

Jak zaplanować urlop w 2022 roku? 

Pod względem dni wolnych od pracy, rok 2022 jest korzystny dla pracowników. Bez konieczności wykorzystania dni urlopowych, mogą oni liczyć na aż cztery długie weekendy. Są to: 

 • 16-18 kwietnia (Wielkanoc), 
 • 13-15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i święto Wojska Polskiego),
 • 11-13 listopada (Święto Niepodległości),
 • 24-26 grudnia (Boże Narodzenie).

Niemniej jednak urlop warto zaplanować z wyprzedzeniem, aby przedłużyć czas wolny od obowiązków zawodowych. Taka okazja w 2022 roku nadarzy się już w styczniu. Przy urlopie od 3 stycznia (poniedziałek) do 5 stycznia (środa) oraz 7 stycznia (piątek), pracownicy będą mieli do dyspozycji aż 9 dni! W krótszej wersji można wykorzystać wyłącznie jeden dzień urlopowy w piątek 7 stycznia, tym samym zapewniając sobie czterodniowy weekend. 

Z kolei urlop wielkanocny można przedłużyć poprzez wzięcie urlopu od 19 kwietnia (wtorek) do 22 kwietnia (piątek). Również w tym wypadku do pracy nie pójdziemy przez 9 dni z rzędu. W maju zaś istnieje możliwość wydłużenia majówki poprzez wzięcie wolnego 2 maja – wtedy będzie trwała cztery dni. Kolejna szansa na dłuższą przerwę od pracy przypada na czerwiec, a konkretnej, 17 czerwca (piątek) tuż po Bożym Ciele. Biorąc urlop w ten dzień, można zapewnić sobie czterodniowy weekend. 

Następna szansa na cztery dni wolnego przypada w październiku, jeżeli pracownik zdecyduje się wziąć urlop 31 października (poniedziałek). Aby wydłużyć wypoczynek jeszcze bardziej, można ubiegać się o dni wolne od pracy także 3. i 4 listopada (czwartek i piątek). Dzięki temu ponownie można uzyskać aż 9 dni. Ostatnia szansa na długi urlop – również trwający 9 dni – przypada na grudzień, kiedy to warto wziąć wolne od 27 grudnia (wtorek) do 30 grudnia (piątek). 

Grafik pracy na 2022 rok? Planuj pracę z Kadromierzem! 

Wymiar czasu pracy w 2022 roku jest bogaty w możliwości, dzięki którym pracownicy będą mogli skorzystać z większego urlopu. Aby w pełni kontrolować sytuację w firmie, warto korzystać ze sprawdzonych metod tworzenia grafiku pracy. Zapewnia je niezawodne narzędzie Kadromierz, które uwzględnia wszelkie potrzeby zatrudnionych oraz planuje pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Wypróbuj za darmo
Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz