Kucharze pracujący w kuchni.

Wymiar czasu pracy w 2022 – jak planować urlop?

Autor: Patrycja Kamińska

5 listopada 2021

Przeczytaj w: 3 minuty

Ostatni kwartał jest najlepszym czasem, aby z wyprzedzeniem zaplanować urlop na nadchodzący rok. W tym celu warto spojrzeć na wymiar czasu pracy, który będzie obowiązywał w 2022 roku. Dzięki temu pracownik dowie się, ile dni roboczych przypada na ten okres rozliczeniowy, jak również ile należy mu się dni wolnych od wykonywania obowiązków zawodowych. Podpowiadamy, jak najlepiej zaplanować czas pracy w 2022 roku! 

Kobieta sprawdzająca godzinę na zegarku.

Wymiar czasu pracy a Kodeks pracy

Czas pracy osób zatrudnionych na umowie o pracę jest regulowany przez przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z artykułem 129 §1 maksymalny czas pracy każdego pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadającym na dany okres rozliczeniowy, który nie przekracza 4 miesięcy (dla pracownika zatrudnionego na pełen etat). Reguła ta pozwala pracodawcom przygotować grafik pracy tak, by był on zgodny z przepisami. Aby było to jednak możliwe, w pierwszej kolejności należy ustalić wymiar czasu pracy – czyli liczbę godzin, która powinna zostać przepracowana w danym okresie rozliczeniowym.

Jak obliczyć wymiar czasu pracy 2022?

W myśl artykułu 130 §1 Kodeksu pracy wyznaczenie wymiaru czasu pracy odbywa się poprzez:

 1. Pomnożenie normy tygodniowej (40 godzin) przez liczbę tygodni przypadających w danym okresie rozliczeniowym,
 2. Dodanie do wyniku iloczynu normy dobowej (8 godzin) oraz liczby dni, które pozostały do końca okresu rozliczeniowego (tzw. dni wystające), a które wypadają w dni robocze (od poniedziałku do piątku),
 3. Odjęcie od uzyskanego wyniku dni świątecznych – każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Liczba dni pracujących 2022

Zgodnie z powyższymi obliczeniami każdy pracownik zatrudniony na pełny etat w 2022 roku przepracuje łącznie 251 dni roboczych, co daje 2008 godzin. Oznacza to, że liczba dni pracy w 2022 roku będzie o 1 dzień roboczy większa niż w roku poprzednim.

Kalendarz

Ile dni wolnych od pracy przypada na 2022 rok?

Jeżeli zaś chodzi o dni wolne od pracy, w 2022 roku będzie ich 114. Wliczają się w to zarówno niedziele, jak i święta obniżające wymiar czasu pracy, czyli przypadające na dzień inny niż niedziela. W nadchodzącym roku będą to:

 • 1 stycznia (sobota): Nowy Rok,
 • 6 stycznia (czwartek): Święto Trzech Króli,
 • 18 kwietnia (poniedziałek): drugi dzień Wielkiej Nocy,
 • 3 maja (wtorek): Święto Konstytucji Trzeciego Maja,
 • 16 czerwca (czwartek): Boże Ciało,
 • 15 sierpnia (poniedziałek): Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada (wtorek): Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (piątek): Narodowe Święto Niepodległości,
 • 26 grudnia (poniedziałek): drugi dzień Bożego Narodzenia.

Ponadto w 2022 roku Nowy Rok to święto przypadające w sobotę, zatem pracodawca musi udzielić dodatkowy dzień wolny od pracy w zastępstwie za to święto w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy 2022 w poszczególnych miesiącach

Poniżej przedstawiamy zestawienie, które ukazuje wymiar czasu pracy w 2022 roku w rozdzieleniu na poszczególne miesiące:

 • Styczeń (152 godz.): 19 dni pracujących, 12 dni wolnych;
 • Luty (160 godz.): 20 dni pracujących, 8 dni wolnych;
 • Marzec (184 godz.): 23 dni pracujące, 8 dni wolnych;
 • Kwiecień (160 godz.): 20 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Maj (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Czerwiec (168 godz.): 21 dni pracujących, 9 dni wolnych;
 • Lipiec (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Sierpień (176 godz.): 22 dni pracujące, 9 dni wolnych;
 • Wrzesień (176 godz.): 22 dni pracujące, 8 dni wolnych;
 • Październik (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Listopad (160 godz.): 20 dni pracujących, 10 dni wolnych;
 • Grudzień (168 godz.): 21 dni pracujących, 10 dni wolnych.

Łączna liczba godzin pracy w 2022 roku wynosi więc 2008 godzin, z czego 251 dni stanowią dni robocze, a 114 to dni wolne od pracy. Zatrudnieni na pełen etat najwięcej, bo aż 184 godziny, będą mieli do przepracowania w marcu, najmniej zaś w styczniu – 152 godziny.

Kalendarz z zaznaczonym urlopem

Jak zaplanować urlop w 2022 roku?

Pod względem dni wolnych od pracy, rok 2022 jest korzystny dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Bez konieczności wykorzystania dni urlopowych, mogą oni liczyć na aż cztery długie weekendy. Są to:

 • 16-18 kwietnia (Wielkanoc),
 • 13-15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i święto Wojska Polskiego),
 • 11-13 listopada (Święto Niepodległości),
 • 24-26 grudnia (Boże Narodzenie).

Niemniej jednak urlop wypoczynkowy warto zaplanować z wyprzedzeniem, aby przedłużyć czas wolny od obowiązków zawodowych. Taka okazja w 2022 roku nadarzy się już w styczniu. Przy urlopie od 3 stycznia (poniedziałek) do 5 stycznia (środa) oraz 7 stycznia (piątek), pracownicy będą mieli do dyspozycji aż 9 dni! W krótszej wersji można wykorzystać wyłącznie jeden dzień urlopowy w piątek 7 stycznia, tym samym zapewniając sobie czterodniowy weekend.

Z kolei urlop wielkanocny można przedłużyć poprzez wzięcie urlopu od 19 kwietnia (wtorek) do 22 kwietnia (piątek). Również w tym wypadku do pracy nie pójdziemy przez 9 dni z rzędu. W maju zaś istnieje możliwość wydłużenia majówki poprzez wzięcie wolnego 2 maja – wtedy będzie trwała cztery dni. Kolejna szansa na dłuższą przerwę od pracy przypada na czerwiec, a konkretnej, 17 czerwca (piątek) tuż po Bożym Ciele. Biorąc urlop w ten dzień, można zapewnić sobie czterodniowy weekend.

Następna szansa na cztery dni wolnego przypada w październiku, jeżeli pracownik zdecyduje się wziąć urlop 31 października (poniedziałek). Aby wydłużyć wypoczynek jeszcze bardziej, można ubiegać się o dni wolne od pracy także 3. i 4 listopada (czwartek i piątek). Dzięki temu ponownie można uzyskać aż 9 dni. Ostatnia szansa na długi urlop – również trwający 9 dni – przypada na grudzień, kiedy to warto wziąć wolne od 27 grudnia (wtorek) do 30 grudnia (piątek).

Grafik pracy na 2022 rok? Planuj pracę z Kadromierzem!

Wymiar czasu pracy w 2022 roku jest bogaty w możliwości, dzięki którym pracownicy będą mogli skorzystać z większego urlopu. Aby w pełni kontrolować sytuację w firmie, warto korzystać ze sprawdzonych metod tworzenia grafiku pracy. Zapewnia je niezawodne narzędzie Kadromierz, które uwzględnia wszelkie potrzeby zatrudnionych oraz planuje pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wypróbuj za darmo
Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz