Jak obliczyć urlop, kiedy praca zaczyna się w trakcie miesiąca?
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę ma bardzo wiele korzyści dla pracownika. Jedną z najprzyjemniejszych są z pewnością obowiązkowe, płatne dni urlopowe. Ich ilość zależy jednak od momentu, w którym dana osoba zostaje przyjęta w szeregi firmy. Jak je obliczyć, gdy zaczynamy pracę w trakcie miesiąca?
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest stały, wynosząc 20 lub 26 dni – wszystko zależy od stażu pracy (jeżeli jest to mniej niż 10 lat, wtedy liczba dni jest mniejsza, powyżej – większa). Co jednak istotne, limit urlopu powinien być przeliczony proporcjonalnie do okresu, w którym pracownik ma być zatrudniony w danej firmie. Szczególnie ważne jest to w przypadku umowy na czas określony.
Urlop proporcjonalny – jak obliczyć?
Według Kodeksu pracy, który ściśle określa warunki umowy, zawieranej między pracownikiem a pracodawcą, podczas ustalania urlopu proporcjonalnego należy przyjąć zasadę, iż jeden przepracowany miesiąc odpowiada 1/12 wymiaru urlopu, przysługującemu danemu pracownikowi. W przypadku, gdy zatrudnienie rozpoczyna się w trakcie miesiąca, czyli miesiąc pracy jest niepełny, zawsze zaokrągla się go w górę do pełnego miesiąca.
Urlop proporcjonalny można więc wyliczyć ze wzoru: X/12 × przysługujące dni urlopu, w zależności od posiadanego stażu pracy, gdzie X oznacza liczbę miesięcy, które pozostały zatrudnionemu do końca umowy. W przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony, pod X podstawia się liczbę miesięcy, które pozostały do zakończenia roku kalendarzowego.Zmiana pracodawcy w trakcie miesiąca
W takiej więc sytuacji, jeżeli przeciętny Kowalski z ponad dziesięcioletnim stażem pracy zostanie przyjęty do nowej firmy 13 sierpnia 2020 roku, jednocześnie nie będąc w danym roku zatrudnionym w żadnym innym przedsiębiorstwie, w obecnej pracy przysługuje mu 26 dni urlopowych, ponieważ miesiąc zaokrągla się w górę, pomimo zatrudnienia dopiero w jego połowie.
Jeżeli jednak Pan Kowalski do 13 sierpnia pracowałby w innej firmie, do końca 2020 roku przysługiwałoby mu jedynie 11 dni urlopowych (5 / 12 × 26 = 11 w zaokrągleniu, z czego 5 to miesiące pozostałe do końca roku, dzielone przez wszystkie miesiące, a następnie pomnożone przez dni urlopowe, przysługujące z uwagi na staż pracy). Pozostałe dni pracy powinien mu bowiem zapewnić wcześniejszy pracodawca.
Pierwsza praca
W przypadku pierwszej pracy sytuacja wygląda jednak inaczej. W pierwszym roku zatrudniony dopiero nabywa prawo do urlopu. Oznacza to, iż wraz z upływem każdego miesiąca pracy, otrzymuje on 1/12 wymiaru urlopowego, który będzie przysługiwał mu po przepracowaniu roku. Co więcej, w takim przypadku nie obowiązuje zaokrąglenie do góry, gdy praca zostanie rozpoczęta w środku miesiąca.
Z tego względu, jeżeli przeciętny Kowalski rozpocznie swoją pierwszą pracę 13 sierpnia, jeden dzień urlopu nabędzie dopiero 12 września, bowiem właśnie wtedy upływa pierwszy przepracowany przez niego miesiąc.