Grafik pracy – poznaj najlepsze sposoby planowania

Jedną z rzeczy, które potrafią skutecznie spędzać sen z powiek przedsiębiorcy, jest grafik pracy. Czas urlopów lub chorób sezonowych, niespodziewane nieobecności pracowników oraz zmieniający się ruch w lokalu, to tylko niektóre z problemów pojawiających się podczas układania grafiku dla pracowników.

Grafik pracy online – dlaczego warto?

Optymalnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest korzystanie z aplikacji internetowej do układania grafiku pracy. W przeciwieństwie do kartki papieru i ołówka, a więc reliktów minionej epoki, grafiki online pozwalają swobodnie wprowadzać poprawki bez potrzeby kreślenia i zamazywania. Co więcej, zanim rozpocznie się układanie planu pracy, można zebrać od wszystkich pracowników dane odnośnie ich preferencji co do godzin pracy. Dzięki temu oszczędza się czas, który do tej pory trzeba było poświęcić na rozmowę z każdym, kto chciał choćby lekko zmodyfikować plan pracy na najbliższe dni.

Program do grafików a ewidencja czasu pracy

Kolejną zaletą aplikacji online do układania harmonogramu pracy jest ogrom czasu, jaki uda się zaoszczędzić, nie musząc samodzielnie analizować ewidencji czasu pracy. Tego typu programy same gromadzą dane nt. przepracowanych godzin, a ich podsumowanie przed wypłatą wynagrodzenia można wykonać poprzez kilka kliknięć.

Grafik czasu pracy online a obowiązujące przepisy

Grafik online posiada wbudowane skrypty, które automatycznie wychwytują ewentualne konflikty z kodeksem pracy, m.in. zapobiegają przekraczaniu etatu, zapewniają odpowiednią przerwę dobową itd. To bardzo istotne regulacje, o których nie wolno zapominać, układając harmonogram pracy. Program pomaga więc właścicielom firmy ustrzec się przed możliwymi karami za łamanie przepisów kodeksu pracy.

Grafik pracy – program vs papier

Na korzyść wersji elektronicznej harmonogramu pracy przemawiają również kwestie tak prozaiczne, jak trwałość nośnika. Przechowując grafik online unikamy ryzyka, że ktoś go zaleje kawą, zgubi czy przywłaszczy, co jest możliwe w przypadku papierowego dokumentu. Dane są dostępne dla wszystkich osób uprawnionych, w zależności od ustawionej w systemie hierarchii. Co to oznacza? Pracownicy wyższego szczebla mogą mieć udzielony dostęp do wszystkich informacji, podczas gdy np. kierownicy zespołów skupiają się jedynie na podległych im osobach.

Program do grafików na wiele lokalizacji

Praca firm, które mają kilka lokali, jest dużo trudniejsza do zorganizowania niż w przypadku jednego miejsca. Nie ma jednak obaw, jeżeli grafik czasu pracy układa się z użyciem nowoczesnego interfejsu. Takie programy, jeżeli przydzieli się pracownika na dany dzień do jednej lokalizacji, automatycznie wykluczają go z pozostałych punktów. W przypadku układania grafiku pracy na kartce papieru nietrudno bowiem przez przypadek sprawić, że jedna z osób będzie musiała być obecna w dwóch miejscach jednocześnie.

Grafik pracy online dostępny 24/7

Olbrzymią zaletą grafików pracy działających w sieci jest nieograniczona dostępność dla pracowników. Przedsiębiorca unika dzięki temu ryzyka, że poda harmonogram pracy do wiadomości zatrudnionych z opóźnieniem. Wystarczy jedno kliknięcie i każdy z zainteresowanych może wyświetlić grafik na swoim telefonie.

Wypróbuj za darmo

comments powered by Disqus