
Praca na pół etatu – ile godzin i jaki grafik? Sprawdź!
Przeczytaj w: < 1 minuty
ostatnia aktualizacja: 01/09/2023
Zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin dziennie w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Przepisy dopuszczają także zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, a do najbardziej popularnych należą: 1/4, 1/2 czy 3/4 etatu. Zatrudnienie pracownika na niepełny etat to rozwiązanie niosące pewne korzyści dla obu stron.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
- Pół etatu – ile to godzin?
- Grafik pracy na pół etatu
- Umowa pracownika zatrudnionego na część etatu
- Grafik pracy w gastronomii na pół etatu
- Automatyczny grafik pracy na pół etatu
Pół etatu – ile to godzin?
Chcąc obliczyć wymiar czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na pół etatu, należy sięgnąć do art. 130 Kodeksu pracy. Aby obliczyć wymiar czasu pracy trzeba:
- pomnożyć liczbę tygodni w przyjętym okresie rozliczeniowym przez 40,
- do otrzymanej liczby godzin dodać iloczyn 8 godz. i liczby dni do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- uwzględnić święta wolne od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym i za każde z nich odjąć 8 godz. od wymiaru czasu pracy.
Dla osób pracujących w niepełnym wymiarze najłatwiejsze będzie przyjęcie miesięcznego okresu rozliczeniowego. Łatwiej wówczas dokonać wszystkie obliczenia.
Zastanawiasz się, ile wynosi wymiar czasu pracy w 2023 roku? Sprawdź!
Obliczanie czasu pracy pracownika zatrudnionego na pół etatu
W przypadku zatrudnionego na część etatu otrzymany wynik należy pomnożyć przez zawarty w umowie.
Przykładowo:
Wymiar czasu pracy obowiązujący w styczniu 2023 roku wynosi 168 godzin, zatem w przypadku poszczególnych etatów będzie to:
1/4 etatu – 1/4 × 168 godz. = 42 godz.
1/2 etatu – 1/2 × 152 godz. = 84 godz.
3/4 etatu – 3/4 × 152 godz. = 126 godz.

Grafik pracy na pół etatu
Układając grafik pracy na pół etatu, pod uwagę należy wziąć te same kwestie, co w przypadku pełnego wymiaru czasu pracy, czyli:
- dobę pracowniczą – 24 godziny, które liczy się od początku zmiany;
- odpoczynek dobowy – 11 godzin odpoczynku pomiędzy kolejnymi zmianami;
- odpoczynek tygodniowy – 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowo;
- pięciodniowy wymiar czasu pracy;
- dni wolne od pracy;
- urlopy pracownicze;
- czynniki wewnętrzne (zgłaszane nieobecności, zwolnienia lekarskie, szkolenia, godziny nadliczbowe czy przerwy w pracy).
Zastanawiasz się, jak ułożyć grafik pracy zgodny z obowiązującymi przepisami? Sprawdź!
Ile godzin pracy przypada dziennie?
W przypadku 1/2 wymiaru czasu pracy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może pracować 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie, natomiast nie jest to jedyna opcja. Ostatecznie liczba przepracowanych godzin nie może przekroczyć 8 na dobę, a iloczyn godzin pracy i liczby dni pracy w danym tygodniu powinien odpowiadać wysokości etatu. Od rozkładu czasu pracy zależy również m.in. liczba dni, jaką pracownik otrzyma w danym roku.
Jeżeli tylko przestrzegane są przepisy dotyczące odpoczynku dobowego, pracownik może przez kilka dni pracować tak, jak gdyby był zatrudniony na pełen etat, a w kolejnych dniach nie przychodzić do pracy. Często taki układ jest korzystny dla niego, gdyż codzienne dojazdy do pracy na 4 godziny byłyby znacznie mniej opłacalne ekonomicznie niż przyjazd np. 3 razy w tygodniu. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających daleko od miejsca pracy.
Dowiedz się, na czym polega odszkodowanie za zwolnienie pracownika w okresie ochronnym.
Umowa pracownika zatrudnionego na część etatu
W umowie o pracę trzeba zawrzeć odpowiednie zapisy, a będą to m.in.: rozkład czasu pracy oraz dopuszczalna liczba godzin do przepracowania ponad wymiar czasu pracy. To od ustaleń między stronami i stosownych zapisów w umowie oraz harmonogramie będzie zależało, kiedy dla pracownika zatrudnionego na pół etatu w danym dniu pracy rozpoczynają się godziny nadliczbowe. Dla jednego pracownika standardową sytuacją będzie przepracowanie 8 godzin jednego dnia, by następnego mieć wolne. W zależności od wymiaru czasu pracy przekroczenie uprawnia pracownika do otrzymania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Grafik pracy w gastronomii na pół etatu
Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla branży gastronomicznej jest zatrudnianie pracowników na pół etatu. Chwalą je sobie również sami zatrudnieni, zwłaszcza jeżeli łączą pracę z nauką lub prowadzeniem gospodarstwa domowego i opieką nad dziećmi. Pracodawca może korzystać z ich pracy w określone dni, kiedy odnotowuje znacznie większy ruch w swoim lokalu, a w innych okresach zmniejszać liczbę personelu obecnego na danej zmianie.
W tym artykule poznasz skróty w grafiku pracy.
Automatyczny grafik pracy na pół etatu
Układanie grafiku bywa kłopotliwe, zwłaszcza jeśli określony w umowie wymiar czasu pracy nie jest jednakowy dla wszystkich pracowników zatrudnionych w firmie. Z pomocą przychodzi automatyczny grafik pracy dostępny w aplikacji Kadromierz. Jest to intuicyjna funkcjonalność, która ułatwia rozliczanie czasu pracy zarówno managerom, jak i pracownikom. Dzięki temu mają oni pewność, że oprócz normalnego wynagrodzenia pracownik otrzyma adekwatne do przepracowanych godzin dodatki.
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.