4 sytuacje, kiedy następuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Dynamiczny rozwój rynku pracy przejawia się m.in. tym, że coraz częściej pracownicy z własnej woli zmieniają miejsce zatrudnienia. Stąd rośnie liczba zapytań w wyszukiwarkach o treści typu: „jak napisać wypowiedzenie z pracy?”. Dziś opiszemy jeden z rodzajów rozwiązania umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron – kiedy jest korzystne?

Najczęściej na korzyść tego sposobu rozwiązania stosunku pracy przemawia jeden z poniższych czynników:

  • Pracownik ma „na oku” nową pracę i chce ją szybko rozpocząć. Często zdarza się, że nowy potencjalny pracodawca poszukuje osób do pracy „na już” i swoją decyzję o zatrudnieniu kandydata uzależnia od tego, kiedy ten może rozpocząć pracę. Jeżeli propozycja nam odpowiada, warto spróbować podpisać z dotychczasowym pracodawcą rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
  • Pracownik planuje długi wyjazd zagraniczny. Choć tego typu decyzje zazwyczaj podejmuje się po gruntownym przemyśleniu, zdarza się też, że okazja do wyjazdu pojawia się nagle. Może to być m.in. propozycja pracy, którą otrzymał współmałżonek. Czasem dodatkowym bodźcem są też np. promocyjne ceny biletów czy korzystna oferta najmu mieszkania, która może w krótkim czasie przestać być aktualna.
  • Pracownik chce zaopiekować się bliską osobą, która zachorowała. Życie pisze różne scenariusze, niestety również te negatywne. W przypadku poważnego zachorowania osoby z bliskiej rodziny niejeden pracownik od razu proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, by poświęcić cały swój czas na opiekę nad chorym.
  • Pracownik jest w konflikcie z jednym lub kilkoma współpracownikami. Dość popularną sytuacją, w której pracownik decyduje się zaproponować porozumienie stron, jest konflikt międzyludzki. Zwłaszcza jeżeli bierze w nim udział więcej niż dwie osoby. W takiej sytuacji – nie widząc żadnych nadziei na pozytywną zmianę i gdy czara goryczy się przeleje – niejedna osoba po prostu drukuje wzór wypowiedzenia za porozumieniem stron, uzupełnia go i w najszybszym możliwym terminie wręcza szefowi.

Co powinien zawierać wzór wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika za porozumieniem stron powinno zawierać:

  • datę i miejsce podpisania,
  • dane pracodawcy,
  • dane pracownika,
  • tytuł „rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron” zdanie: „strony zgodnie postanawiają rozwiązać łączącą je umowę o pracę z dniem…”,
  • podpisy obu stron.

Jeżeli rozwiązanie umowy ma mieć miejsce w przyszłości, np. po tygodniu od podpisania dokumentu, warto zawrzeć w nim informację, czy pracownik będzie zobowiązany do świadczenia pracy w tym czasie, czy będzie z tego obowiązku zwolniony.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – kto wychodzi z inicjatywą?

Ten sposób rozwiązania stosunku pracy może zaproponować nie tylko pracownik, ale też pracodawca. W praktyce najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy pracodawca nie jest zadowolony z rezultatów pracy wykonywanej przez pracownika.

Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz

Planowanie grafiku pracy
nie musi być skomplikowane!

Poznaj najlepszy system do tworzenia grafików i ewidencji czasu pracy.