
4 sytuacje, kiedy następuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 23/08/2019
Dynamiczny rozwój rynku pracy przejawia się m.in. coraz częstszymi zmianami pracy pracowników. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Dziś opiszemy jedną z możliwości – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Sposoby rozwiązania umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy o pracę to pojęcie oznaczające zakończenie dotychczasowej współpracy między dwoma podmiotami. Co ciekawe, z jego zastosowania coraz chętniej korzystają nie tylko pracodawcy, ale i zatrudnieni. Niewątpliwie jednak proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania oraz postępowania zgodnie z obowiązującym prawem.
W pierwszej kolejności należy dookreślić sposób, w jaki zawarta wcześniej umowa zostanie rozwiązana. Zgodnie z Kodeksem pracy można przeprowadzić to poprzez:
- zawarcie porozumienia między stronami,
- oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem obowiązującego okresu wypowiedzenia,
- oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia,
- dookreślenie czasu, po którego upływie umowa przestaje obowiązywać.
Aby lepiej zrozumieć motywacje pracowników, którzy decydują się na zakończenie współpracy, poznaj 6 powodów nieprzedłużania umowy przez pracownika.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – na czym polega?
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może odbyć się jedynie za zgodą obu stron umowy. Pracodawca i pracownik dochodzą wówczas do kompromisu, co do terminu rozwiązania umowy o pracę z pominięciem lub skróceniem okresu wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron – kiedy jest korzystne?
Najczęściej na korzyść tego sposobu rozwiązania stosunku pracy przemawia jeden z poniższych czynników.
Pracownik ma „na oku” nową pracę i chce ją szybko rozpocząć
Często zdarza się, że nowy potencjalny pracodawca poszukuje osób do pracy „na już” i swoją decyzję o zatrudnieniu kandydata uzależnia od tego, kiedy ten może rozpocząć pracę. Jeżeli propozycja nam odpowiada, warto spróbować podpisać z dotychczasowym pracodawcą rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Pracownik planuje długi wyjazd zagraniczny
Choć tego typu decyzje zazwyczaj podejmuje się po gruntownym przemyśleniu, zdarza się też, że okazja do wyjazdu pojawia się nagle. Może to być m.in. propozycja pracy, którą otrzymał współmałżonek. Czasem dodatkowym bodźcem są też np. promocyjne ceny biletów czy korzystna oferta najmu mieszkania, która może w krótkim czasie przestać być aktualna.
Pracownik chce zaopiekować się bliską osobą, która zachorowała
Życie pisze różne scenariusze, niestety również te negatywne. W przypadku poważnego zachorowania osoby z bliskiej rodziny niejeden pracownik od razu proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, by poświęcić cały swój czas na opiekę nad chorym.
Pracownik jest w konflikcie z jednym lub kilkoma współpracownikami
Dość popularną sytuacją, w której pracownik decyduje się zaproponować porozumienie stron, jest konflikt międzyludzki. Zwłaszcza jeżeli bierze w nim udział więcej niż dwie osoby. W takiej sytuacji – nie widząc żadnych nadziei na pozytywną zmianę i gdy czara goryczy się przeleje – niejedna osoba po prostu drukuje wzór wypowiedzenia za porozumieniem stron, uzupełnia go i w najszybszym możliwym terminie wręcza szefowi.
Co powinien zawierać wzór wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron?
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika za porozumieniem stron powinno zawierać:
- datę i miejsce podpisania,
- dane pracodawcy,
- dane pracownika,
- tytuł „rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron”,
- zdanie: „strony zgodnie postanawiają rozwiązać łączącą je umowę o pracę z dniem…”,
- podpisy obu stron.
Jeżeli rozwiązanie umowy ma mieć miejsce w przyszłości, np. po tygodniu od podpisania dokumentu, warto zawrzeć w nim informację czy pracownik będzie zobowiązany do świadczenia pracy w tym czasie, czy będzie z tego obowiązku zwolniony.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – kto wychodzi z inicjatywą?
Ten sposób rozwiązania stosunku pracy może zaproponować nie tylko pracownik, ale też pracodawca. W praktyce najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy pracodawca nie jest zadowolony z rezultatów pracy wykonywanej przez pracownika. Taki sposób rozwiązania umowy o pracę może wyjść również z inicjatywy pracownika, który jak najszybciej chce rozpocząć nową pracę bez konieczności pozostania w starym miejscu pracy np. przez kolejne 3 miesiące.
Skutki rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, oprócz wielu wymienionych powyżej plusów, może mieć również konsekwencje negatywne dla pracownika, dlatego też przed podjęciem zakończenia stosunku pracy w ten sposób, powinniśmy to dokładnie przemyśleć.
Dojście do porozumienia stron jest niekorzystne w przypadku możliwości potencjalnego okresu bezrobocia. Wówczas pozbawiamy się przywileju 90 dni zasiłku dla bezrobotnych (jeśli umowa została rozwiązana z inicjatywy pracownika), licząc od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. W przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron przez pracodawcę otrzymanie wspomnianego zasiłku możliwe jest po upływie 7 dni.
Pracodawca, zwalniając pracownika za porozumieniem stron, nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia umowy, tak jak to ma miejsce w przypadku rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Znając przyczynę zwolnienia, można się od niej odwołać, jeśli uznamy, że podwód jest sprzeczny ze stanem faktycznym. Takie sprawy rozpatruje sąd pracy. W przypadku porozumienia stron odwołanie nie jest możliwe tak jak możliwość obrony interesów pracownika przez zakładowe związki zawodowe.
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.