
Urlop okolicznościowy – co musisz wiedzieć?
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 10/01/2020
W życiu każdego człowieka pojawiają się czasem sytuacje wymagające specjalnych przygotowań, związane z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi – zarówno radosnymi, jak i smutnymi. Z tego względu w przepisach przewidziano urlop okolicznościowy. Kiedy przysługuje i jak należy złożyć wniosek o jego przyznanie?
Ile dni urlopu okolicznościowego należy się pracownikowi?
Tego typu urlop może zostać udzielony w wymiarze 1 lub 2 dni, w zależności od sytuacji będącej podstawą jego udzielenia. 2 dni wolnego otrzyma pracownik z tytułu:
- własnego ślubu,
- urodzenia się dziecka,
- śmierci oraz pogrzebu żony lub męża, dziecka, rodzica, ojczyma oraz macochy.
Jeden dzień wolnego w ramach urlopu okolicznościowego przysługiwać będzie z kolei z tytułu:
- ślubu dziecka,
- zgonu oraz pogrzebu siostry lub brata, teściowej, teścia, babci lub dziadka, a także innych osób, pozostających na utrzymaniu danego pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
W jaki sposób udzielany jest urlop okolicznościowy?
Oprócz tego, ile urlopu okolicznościowego przysługuje w danej sytuacji, warto pamiętać też o samym trybie przyznawania wolnego. By je wykorzystać, potrzebny jest wniosek pracownika – pracodawca nie ma możliwości jednostronnie zadecydować o przyznaniu urlopu okolicznościowego, jeżeli nie otrzyma wniosku.
Urlop okolicznościowy (ślub) – kiedy można wykorzystać?
Wielu pracowników podczas przygotowywania wniosku o przyznanie urlopu okolicznościowego zastanawia się, w jakim terminie powinno się wykorzystać dni wolne. Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 roku, które opisuje urlopy okolicznościowe, nie wskazuje konkretnego zakresu czasowego. Jeżeli jednak o urlop wnioskuje się w związku z danym wydarzeniem, to przyznane dni wolne powinno się przeznaczyć np. na organizację ceremonii ślubnej i wesela. W innym wypadku pracodawca może zechcieć zakwestionować wniosek o urlop, jeżeli wolne miałoby przypadać przykładowo 2 miesiące po ślubie.
Czy urlop okolicznościowy jest płatny?
Tak, za czas przebywania na urlopie okolicznościowym pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia – zarówno jego zasadniczej części, jak i zmiennych.
Urlop okolicznościowy – kiedy może zostać unieważniony?
Na żądanie pracodawcy pracownik jest obowiązany okazać dokument stanowiący podstawę do przyznania dni wolnych. Będzie to np. odpis aktu urodzenia, aktu zgonu lub aktu małżeństwa – odpowiednio do wnioskowanej przyczyny urlopu. Jeżeli pracownik nie będzie w stanie udokumentować zaistnienia takiego zdarzenia, dni wolne nie zostaną przyznane.
Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy
Skorzystanie z urlopu okolicznościowego nie wyczerpuje puli dni wolnych, przysługujących pracownikowi w ramach 20- lub 26-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Z urlopu okolicznościowego może więc bez przeszkód skorzystać osoba, która w danym roku wykorzystała już wszystkie dni wolne, a aktualnie potrzebuje czasu np. w związku z urodzeniem się dziecka lub śmiercią bliskiej osoby
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.