
Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 14/11/2022
Sezon wakacyjny to czas, w którym pracownicy wybierają się na upragniony wypoczynek. Niekiedy jednak zaplanowanie dwutygodniowej wycieczki dla całej rodziny przysparza o wiele mniej problemów, aniżeli… zarezerwowanie urlopu w pożądanym terminie. Co warto wiedzieć na temat urlopu wypoczynkowego oraz jakie obowiązki w związku z nim ciążą na pracowniku i pracodawcy?
Urlop wypoczynkowy a Kodeks pracy
Na wstępie warto zaznaczyć, że kwestia urlopu wypoczynkowego dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych z tytułu umowy o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych – czyli umowy-zlecenia oraz umowy o dzieło – nie istnieją żadne przesłanki, mówiące o możliwości wzięcia płatnego urlopu od obowiązków zawodowych. Przywilej ten dotyczy więc wyłącznie tych, których prawo jest regulowane przez Kodeks pracy.
To właśnie według spisanych w nim reguł każdy pracownik w zakładzie pracy, w którym jest zatrudniony, ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar zależy od dotychczasowego stażu pracy. Osoby, które przepracowały mniej niż 10 lat, mogą liczyć na 20 dni wolnego, podczas gdy pracownicy ze stażem dłuższym niż 10 lat – na 26 dni urlopowych. Kodeks pracy jasno określa także sytuację, w której to zatrudniony dopiero rozpoczyna swoją karierę w firmie. Wtedy to za każdy przepracowany miesiąc otrzymuje 1/12 dni wolnych, które zostaną mu przyznane po roku zatrudnienia.
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Zazwyczaj pojęcie urlopu wypoczynkowego kojarzone jest z wakacyjnym okresem, kiedy to pracownicy kolejno udają się na upragniony odpoczynek, który najczęściej wynosi 2 tygodnie. W rzeczywistości jednak nie istnieje żadne ograniczenie co do terminów, w jakich zatrudnieni mogą składać wnioski urlopowe do pracodawców. Ważne jest jednak, aby odpowiednio pilnować puli dostępnych dni. W takiej sytuacji niezbędne będzie dokładne określenie, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi ze względu na staż pracy, a następnie odnotowywać wszelkie planowane nieobecności.
Jeżeli więc w styczniu wybrałeś się z rodziną na narty na 6 dni, a Twój dotychczasowy staż pracy wynosi więcej niż 10 lat, w dalszych miesiącach roku kalendarzowego pozostało Ci do wykorzystania 20 pełnych dni urlopu wypoczynkowego. Pamiętaj, że każda taka sytuacja wymaga od Ciebie złożenia odpowiedniego wniosku urlopowego do przełożonego. Szukasz gotowego wzoru? Skorzystaj z opcji Kadromierza!
Odmowa urlopu wypoczynkowego – czy to możliwe?
Okres urlopów to niezwykle gorący czas w wielu firmach. Dlatego też przedsiębiorcy przygotowują się do niego z wyprzedzeniem, poprzez tworzenie specjalnych planów urlopowych. Zazwyczaj polega to na tym, iż pozostawiają kwestię organizacji wakacyjnych wyjazdów swoim podwładnym tak, aby rozpiska na nadchodzący czas nie zawierała żadnych luk oraz nie przyczyniła się do ewentualnych strat dla firmy. Niekiedy rozplanowanie pracy wymaga więc ingerencji pracodawcy w tworzony grafik. Co więcej, może zdarzyć się tak, że odmówi on urlopu wypoczynkowego.
Według Kodeksu pracy odmowa udzielenia zgody na urlop wypoczynkowy w wyznaczonym terminie może być determinowana poprzez szczególne potrzeby pracodawcy, które są bezpośrednio związane z wystąpieniem poważnych zakłóceń w toku pracy, w związku z nieobecnością danego członka personelu. Jeżeli więc przełożony stwierdzi, że Twoja obecność w miejscu pracy w danym terminie jest niezbędna, może nie uwzględnić prośby o urlop wypoczynkowy.
Kolejną sytuacją, w której może dojść do odmowy przyjęcia wniosku, jest zmiana daty urlopu przez pracownika – szczególnie gdy następuje to w ostatniej chwili, a grafik urlopowy dla całej firmy od dawna jest już przygotowany. W takiej chwili o wiele lepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z przełożonym oraz odnalezienie złotego środka, który pozwoli zapobiec niepotrzebnym konfliktom. Warto bowiem pamiętać, że utworzenie grafiku pracy w okresie urlopowym to niebywale trudne wyzwanie. Jak radzić sobie z nim najlepiej?
Wniosek o urlop wypoczynkowy w formie… elektronicznej!
Zarządzanie urlopami to kwestia, która niejednemu pracodawcy spędza sen z powiek. Chcąc sprostać preferencjom wszystkich pracowników, jednocześnie pozostawiając sprawnie funkcjonującą firmę, niekiedy muszą zmierzyć się oni z wielogodzinnym planowaniem grafiku na nadchodzący czas. Finalnie wprowadza to do przedsiębiorstwa niezwykle nerwową atmosferę, jednocześnie negatywnie wpływając także na pracowników, którzy od roku oczekują na upragniony urlop.
Tej niebywale stresującej sytuacji da się jednak uniknąć – i to w bardzo łatwy sposób! Wystarczy wdrożyć do swojej firmy nowoczesne rozwiązanie, jakim jest program Kadromierz. To właśnie za jego pomocą można dokładnie zaplanować, analizować i rejestrować czas pracy. Osobny moduł stanowią elektroniczne wnioski urlopowe, dzięki którym planowanie nadchodzących grafików w okresie letnim staje się czystą formalnością! Z płaszczyzny jednego narzędzia każdy pracodawca może dowolnie zarządzać wnioskami urlopowymi, jednocześnie organizując pracę tak, by nie przynosiła żadnych strat.
Kadromierz to atrakcyjne rozwiązanie także z perspektywy pracownika! Za jego pomocą w kilka chwil może on bowiem utworzyć wniosek urlopowy i bezpośrednio przekazać go pracodawcy do rozpatrzenia. To niezwykle przydatna funkcja nie tylko w przypadku urlopu wypoczynkowego, ale i na żądanie. Po zaakceptowaniu prośby system automatycznie poinformuje zatrudnionego o decyzji przełożonego. Wszystko za sprawą jednej prostej aplikacji internetowej!
Co robić, gdy pracodawca odrzuci wniosek urlopowy?
Jeżeli spotkała Cię przykra sytuacja, w której pracodawca odrzucił Twój wniosek o urlop wypoczynkowy, pamiętaj, że zgodnie z obowiązującym Kodeksem pracy przysługuje Ci możliwość ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów – np. za wykupione wczasy czy niewykorzystane bilety lotnicze. Ma to jednak zastosowanie wyłącznie wtedy, kiedy decyzja przełożonego jest podyktowana przysługującymi mu prawami odmowy przyjęcia wniosku urlopowego.
W sytuacji, kiedy pracownik nie zgadza się z decyzją pracodawcy, jednocześnie nie doszukując się w niej słuszności, może on zgłosić swój przypadek bezpośrednio do sądu pracy. Warto jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem większości konfliktów zawodowych jest… szczera rozmowa z przełożonym i wyjaśnienie zaistniałej kwestii.
Wypróbuj za darmo14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.