
Praca sezonowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 23/11/2023
Oferty pracy sezonowej w miesiącach poprzedzających okres wakacyjny można spotkać na każdym kroku. Nie jest to jednak jedyny czas, kiedy pracodawcy poszukują pracowników do zbierania owoców czy pomocy w przepełnionych turystami restauracjach. Dowiedz się, na czym polega praca sezonowa i na jakich warunkach sporządzane są umowy.

Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Czym jest praca sezonowa?
Praca sezonowa jest zjawiskiem znacznie ułatwiającym zarobienie dodatkowej gotówki. Dotyczy ona nie tylko młodzieży szkolnej i studentów, a osób w każdym wieku umożliwiającym pracę. Praca w sezonie jest rodzajem tymczasowego zatrudnienia ściśle powiązanym z porą roku, warunkami pogodowymi oraz sektorem gospodarki. Zasady dotyczące tego typu zatrudnienia w krajach członkowskich Unii Europejskiej reguluje Dyrektywa 214/36/UE. Warto jednak wiedzieć, że zawarto w niej informacje o zasadach zatrudnienia. Są one zgodne z wewnętrznym prawem krajów należących do UE. W Polsce pracownikom sezonowym zwykle oferowana są umowy o pracę lub umowy zlecenia. Pracodawca lub zleceniodawca dobiera typ umowy na podstawie rodzaju obowiązków oraz wewnętrznych zasad. Sezonowa praca spotyka się z dużym zainteresowanie szczególnie w miejscach, gdzie chętnie wyjeżdżają turyści.Praca sezonowa – jakie są warunki umowy?
Warunki umowy będą podobne niezależnie od tego, jaki jej rodzaj zostanie podpisany przez obie strony. Wyróżnia się pięć typów umów dla pracowników sezonowych:- umowę o pracę na czas określony,
- umowę zlecenie,
- praktykę absolwencką,
- o pracę tymczasową,
- o pomoc przy zbiorach.

Ile trwa praca sezonowa?
Jeśli mowa o pracy sezonowej w kraju, to najwięcej pracowników poszukuje się w okresie wakacyjnym, feryjnym oraz zbiorów. Oznacza to, że zatrudnienie w takiej sytuacji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. To, ile trwa praca sezonowa, zależy od potrzeb drugiej strony. Jako obywatel Polski możesz również udać się do pracy w sezonie za granicę – Niemcy, Holandia oraz Norwegia są częstymi kierunkami podróży. Pobyt tam trwa średnio od 2 do 3 miesięcy.Nie można również zapominać o cudzoziemcach przyjeżdżających do pracy w Polsce. Jeśli chodzi o obywateli krajów nienależących do Unii Europejskiej, aby móc ich zatrudnić należy złożyć wniosek o pozwolenie. Wydawana jest ona na nie dłużej niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.Kto może być pracownikiem sezonowym?
Kodeks pracy nie zawiera definicji dotyczącej pracowników sezonowych. Aby móc jednak zrozumieć, kto może być osobą wykonującą prace sezonowe można się posłużyć wyrokiem Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 r. (sygn. III URN 20/86). Pracownik taki pracuje przez określony czas w sezonie i sektorze odpowiednim do regionu. Jeśli mowa o pracy sezonowej dla cudzoziemca to sprawa wygląda nieco inaczej. Osoba, która chciałaby zatrudnić osobę z kraju spoza Unii Europejskiej, musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy. Tam zapadnie decyzja od starosty o tym, czy cudzoziemiec może zostać zatrudniony. Co ważne, obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku nie wymagają pozwolenia na pracę sezonową.
Przykłady prac sezonowych
Oferty dla potencjalnych pracowników sezonowych znacznie łatwiej znaleźć, jeśli zna się sektory oferujące takie zatrudnienie:- turystyka (np. gastronomia, hotelarstwo, kempingi, ośrodki wypoczynkowe, statki wycieczkowe),
- rolnictwo (np. zbiory chmielu, truskawek, malin),
- przetwórstwo (np. mięsa, warzyw, owoców),
- handel (np. kasjer, sprzedawca),
- produkcja (np. praca w fabryce, pakowanie produktów).
Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.