Opuszczenie stanowiska pracy przed czasem bez zgody przełożonego
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 07/10/2024
Opuszczenie stanowiska pracy przed czasem bez zgody przełożonego może prowadzić do poważnych konsekwencji dla pracownika. Nawet wyjście z pracy 5 minut wcześniej bez odpowiedniego pozwolenia może być traktowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Z artykułu dowiesz się, kiedy pracownik może opuścić stanowisko pracy przed czasem oraz jakie są konsekwencje za wcześniejsze wyjście z pracy bez zgody przełożonego.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Opuszczenie stanowiska pracy – Kodeks pracy
Zgodnie z art. 100 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy pracownik jest zobowiązany do przestrzegania czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, czyli powinien rozpoczynać i kończyć pracę dokładnie w godzinach wyznaczonych przez pracodawcę w grafiku pracy lub określonych w umowie o pracę bądź przepisach wewnątrzzakładowych. Wyjście z pracy 5 minut wcześniej bez uprzedniej zgody przełożonego może być traktowane jako naruszenie tego obowiązku. Nawet tak niewielkie odstępstwo od ustalonego czasu pracy może wpływać na organizację pracy w zakładzie i obowiązki innych pracowników.
W wielu zakładach pracy obowiązują wewnętrzne regulaminy, które precyzują zasady dotyczące wcześniejszego opuszczania stanowiska pracy. Pracownik powinien być zaznajomiony z ich treścią i postępować zgodnie z ustalonymi procedurami, takimi jak np.
- złożenie formalnego wniosku o wcześniejsze wyjście z pracy,
- uzyskanie pisemnej lub ustnej zgody od bezpośredniego przełożonego.
Wcześniejsze wyjście z pracy z powodu złego samopoczucia
Zdarza się, że w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pracownik zaczyna odczuwać, że jego samopoczucie się pogarsza i uniemożliwia mu dalszą pracę. W takiej sytuacji przede wszystkim powinien niezwłocznie poinformować swojego przełożonego o złym stanie zdrowia. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia organizacji pracy, ale także dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia. Szybkie przekazanie informacji umożliwia pracodawcy podjęcie działań, takich jak:
- zapewnienie zastępstwa na stanowisku pracy,
- udzielenie pomocy medycznej w razie potrzeby,
- dostosowanie obowiązków do aktualnych możliwości pracownika.
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, jeśli warunki pracy:
- nie spełniają przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia jego, lub innych osób.
Należy jednak zaznaczyć, że indywidualne złe samopoczucie pracownika nie jest utożsamiane z zagrożeniem wynikającym z warunków pracy. Dlatego w takiej sytuacji pracownik nie może samowolnie opuścić miejsca pracy, powołując się na ten przepis.
Samowolne opuszczenie stanowiska pracy – konsekwencje
Opuszczenie stanowiska pracy bez zgody pracodawcy może prowadzić do różnorodnych konsekwencji prawnych i dyscyplinarnych. W zależności od stopnia przewinienia oraz skutków, jakie wywołało, pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika określone środki przewidziane w Kodeksie pracy. Za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych pracodawca może zastosować wobec zatrudnionego upomnienie, naganę, karę pieniężną – a w najgorszym przypadku – także zwolnienie dyscyplinarne.
Sprawdź program RCP online – system do rejestracji czasu pracy, dzięki któremu wyeliminujesz przedwczesne upuszczanie stanowiska pracy przez personel.
Kara porządkowa – upomnienie lub nagana
Zgodnie z art. 108 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową w formie upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie:
- ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
- przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przepisów przeciwpożarowych,
- sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Opuszczenie stanowiska pracy przed czasem bez zgody przełożonego jest bezpośrednim naruszeniem ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Kara upomnienia lub nagany jest stosowana w sytuacjach, gdy naruszenie obowiązków pracowniczych nie jest na tyle poważne, aby uzasadniało surowsze sankcje, ale jednocześnie wymaga oficjalnej reakcji ze strony pracodawcy. Przykładem takiego zachowania może być np. jednorazowe wyjście z pracy 5 minut wcześniej.
Kara pieniężna
Na podstawie art. 108 § 2 Kodeksu pracy pracodawca może również nałożyć na pracownika karę pieniężną za:
- nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- samowolne opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Kara pieniężna jest bardziej dotkliwą sankcją, która bezpośrednio wpływa na wynagrodzenie pracownika. Stosowana jest jednak w poważniejszych przypadkach opuszczania miejsca pracy np. gdy wcześniejsze wyjście miało negatywne skutki dla pracodawcy. Wysokość kary pieniężnej nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łączna suma kar pieniężnych w danym miesiącu nie może przewyższać 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu obowiązkowych potrąceń.
Procedura nałożenia kary pieniężnej wymaga od pracodawcy m.in.:
- wysłuchania pracownika – przed nałożeniem kary pracownik powinien mieć możliwość przedstawienia swojego stanowiska,
- pisemnego zawiadomienia o nałożeniu kary, wskazując rodzaj naruszenia i datę jego popełnienia,
- poinformowania o prawie zgłoszenia sprzeciwu – pracownik ma prawo wnieść sprzeciw od nałożonej kary w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
W najpoważniejszych przypadkach pracodawca może zdecydować się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, jest to możliwe w sytuacji ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.
Samowolne opuszczenie stanowiska pracy przed zakończeniem czasu pracy może być uznane za takie ciężkie naruszenie, zwłaszcza jeśli:
- działanie pracownika spowodowało poważne zakłócenia w funkcjonowaniu zakładu pracy,
- naruszenie było świadome i celowe,
- pracownik nie wykazał żadnych okoliczności łagodzących ani nie próbował usprawiedliwić swojego zachowania.
Procedura zwolnienia dyscyplinarnego wymaga od pracodawcy m.in.:
- przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego,
- zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej,
- pisemnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy wskazującego przyczynę i podstawę prawną.
Pracownik ma prawo odwołać się od zwolnienia dyscyplinarnego do sądu pracy w ciągu 21 dni od otrzymania pisemnego oświadczenia.