Dni wolne 2022 – sprawdź, jak wypadają!
W roku 2022 przepracujemy jeden dzień dłużej niż w roku poprzednim, a do dyspozycji będziemy mieli aż 114 dni wolnych od pracy. Jak prezentuje się kalendarz dni wolnych w 2022 roku?
Święta a dni wolne od pracy
W Polsce obchodzimy 7 świąt państwowych. Nie należy jednak ich mylić z dniami wolnymi od pracy. Święta państwowe, zwane również narodowymi, mogą, lecz nie muszą oznaczać dni wolnych od pracy – i na odwrót dni wolne od pracy nie muszą wypadać jedynie w święta narodowe. Do świąt wolnych mających charakter państwowy zaliczamy: Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 maja oraz Narodowe Święto Niepodległości.
W kalendarzu znajdziemy 8 świąt kościelnych, które gwarantują nam więcej czasu wolnego. Należą do nich: Święto Trzech Króli, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Oprócz świąt państwowych i kościelnych, obchodzimy jeszcze Nowy Rok, który również jest dniem wolnym od pracy.
Lista świąt wolnych od pracy w 2022 roku
Oto dni wolne wraz z dniami tygodnia, na które przypadają w 2022 roku. Dni ustawowo wolne są niezmienne w przypadku wszystkich świąt, z wyjątkiem dwóch świąt kościelnych – świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała:
- 1 stycznia (sobota): Nowy Rok,
- 6 stycznia (czwartek): Święto Trzech Króli,
- 17 kwietnia (niedziela): Wielkanoc,
- 18 kwietnia (poniedziałek): drugi dzień Wielkanocy,
- 1 maja (niedziela): Święto Pracy,
- 3 maja (wtorek): Święto Konstytucji Trzeciego Maja,
- 5 czerwca (niedziela): Zielone Świątki,
- 16 czerwca (czwartek): Boże Ciało,
- 15 sierpnia (poniedziałek): Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (wtorek): Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (piątek): Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (niedziela): pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia (poniedziałek): drugi dzień Bożego Narodzenia.
Dni wolne – poszczególne miesiące
Poniżej przedstawiamy dni wolne 2022 r., których liczba waha się od 8 do 12 w zależności od poszczególnych miesięcy. Lista obejmuje zarówno święta, jak i niedziele.
- Styczeń – 12 dni wolnych;
- Luty – 8 dni wolnych;
- Marzec – 8 dni wolnych;
- Kwiecień – 10 dni wolnych;
- Maj – 10 dni wolnych;
- Czerwiec – 9 dni wolnych;
- Lipiec – 10 dni wolnych;
- Sierpień – 9 dni wolnych;
- Wrzesień – 8 dni wolnych;
- Październik – 10 dni wolnych;
- Listopad – 10 dni wolnych;
- Grudzień – 10 dni wolnych.
Długie weekendy – kiedy wyjechać na urlop?
Niektóre wymienione powyżej dni wolne od pracy wypadają w poniedziałek lub piątek. Wówczas, oprócz soboty i niedzieli, zyskujemy dodatkowy dzień wolny i otrzymujemy dłuższy weekend. Takie długie weekendy są świetną okazją do podróżowania bez konieczności wykorzystywania dni urlopu – w przypadku wycieczki w dniach wolnych świetnie sprawdzają się tzw. city breaki.
Chcąc jednak jak najlepiej wykorzystać kalendarz świąt, możemy poprosić pracodawcę o dodatkowe dni urlopu. Jak planować urlop, aby skorzystać z dłuższej przerwy od pracy w 2022 roku? Sprawdź!
Święto wypadające w sobotę
Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku, gdy święto wypada w dzień innym niż niedziela w danym okresie rozliczeniowym, należy dokonać obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Zatem za święto przypadające w niedzielę, pracodawca musi przyznać pracownikowi dodatkowy dzień wolny.
Dni wolne 2022 a układanie grafiku
Układanie grafiku pracy za pomocą elektronicznego narzędzia, jakim jest Kadromierz, jest znacznie prostsze od tradycyjnych metod. Przy pomocy Kadromierza w kilka minut stworzysz harmonogram zgodny z Kodeksem pracy, a także weźmiesz pod uwagę sugestie pracowników czy zestawienie dni ustawowo wolnych.
Aplikacja jest również wygodna w użytkowaniu przez pracowników. Zatrudnieni w Twojej firmie mogą zgłosić termin dania wolnego, z którego chcieliby skorzystać w ramach puli dni urlopowych, a także wymienić się zmianami.
W 2022 roku zmień swój sposób planowania czasu pracy i rozpocznij współpracę z Kadromierzem!
Wypróbuj za darmo