Jak ułożyć grafik czasu pracy w chmurze?
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 19/07/2024
Planowanie czasu pracy z pewnością nie należy do Twoich ulubionych zadań. Jeśli w Twojej firmie funkcjonuje zmianowy system pracy, ułożenie planu pracy z pewnością zajmuje Ci zbyt wiele czasu. Spróbuj skrócić ten czas z użyciem narzędzi elektronicznych. Grafik pracy w chmurze możesz ułożyć za pomocą aplikacji mobilnej bądź przeglądarki internetowej. Sprawdź, jakie to proste.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Czy muszę układać grafik pracy?
W większości sytuacji jest to wymagane (art. 129 §3 KP). Pamiętaj jednak, że są od tej zasady wyjątki. Nie masz obowiązku układania grafików pracy, jeśli:
- rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, regulaminu pracy albo z umowy o pracę,
- pracownika obowiązuje zadaniowy system pracy,
- pracownik ma ustalony indywidualny rozkład czasu pracy (na jego pisemny wniosek),
- pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w danym dniu.
Dlatego nie musisz układać grafiku pracy, jeśli Twoi pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy (mają stałe godziny wejścia i wyjścia z pracy).
Elektroniczny plan pracy – dlaczego warto skorzystać?
Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem bądź managerem dużej, średniej, czy małej firmy masz obowiązek układania harmonogramu czasu pracy. Z pewnością też prowadzisz listy obecności bądź używasz innych metod rejestracji czasu pracy. Wiemy, jak czasochłonna bywa kontrola obecności czy ułożenie grafiku pracy zgodnie z wytycznymi Kodeksu pracy. Dlatego stworzyliśmy aplikację, która ułatwi Twoją codzienną pracę. Sprawdź, dlaczego warto z niej skorzystać.
Pozbądź się zbędnej papierologii
Zatrudnianie dokumentów wymaga wypełniania całej masy dokumentów. Zamiast przechowywać je w formie papierowej i marnować całe sterty kartek, przerzuć się na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Papierowe grafiki pracy, listy obecności i karty ewidencji czasu pracy może z powodzeniem zastąpić aplikacja mobilna.
Miej grafik pracy zawsze na wyciągnięcie ręki
Grafiki pracy w formie fizycznej (np. sporządzone na kartce) możesz łatwo uszkodzić bądź zgubić. Jednak, gdy przeniesiesz go do chmury, możesz szybko zaktualizować grafik pracy i udostępnić go przez stronę czy e-mail. Dzięki temu masz wgląd do harmonogramu pracy zawsze, gdy korzystasz z urządzenia z dostępem do Internetu.
Automatycznie informuj pracowników o zmianach
Dzięki automatycznym powiadomieniom, które są wysyłane do pracowników, nie musisz martwić się, że pracownik zapomni o zmianie.
Pamiętaj, że musisz przedstawić pracownikom miesięczny grafik pracy najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem danego okresu. W Kodeksie nie został jednak określony sposób poinformowania pracowników o planie pracy na przyszły miesiąc. Nasza aplikacja mobilna Cię w tym wyręczy. Pracownicy dostaną powiadomienie o nowym grafiku pracy, jak i o każdej wprowadzonej zmianie.
Sprawdź dostępność swoich pracowników
Właściciele firm, w których funkcjonuje zmianowy system czasu pracy, z reguły pozwalają swoim pracownikom na zgłaszanie dyspozycyjności. Dzięki temu pracownicy są w stanie dopasować swój harmonogram pracy do innych obowiązków – np. studiów czy opieki nad dzieckiem.
Pozyskiwanie dyspozycyjności w tradycyjny sposób jest często kłopotliwe. Manager, który układa grafik dla wielu pracowników, może niekiedy zapomnieć o dyspozycyjności jednego z zatrudnionych bądź zrobić błąd w przepisywaniu. Kadromierz zapobiega takim błędom. Pracownicy mogą zgłosić swoją dyspozycyjność bezpośrednio w aplikacji mobilnej, a Ty dostajesz informacje o preferowanych godzinach pracy bezpośrednio w widoku planowania grafiku pracy.
Prognozuj koszty i ustalaj zapotrzebowanie pracownicze
Aby optymalizować koszty pracy i jednocześnie zapewnić pracownikom komfort pracy, warto określać zapotrzebowanie liczby osób na konkretnej zdanie. Może się ono różnić w zależności od prognozowanego ruchu w lokalu. Jeśli liczba odwiedzających Twój lokal klientów zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych, w widoku planowania grafiku pracy możesz sprawdzić także prognozę pogody.
W grafiku możesz sprawdzić także indywidualne stawki godzinowe czy przypisać wartość zarobków w przeliczeniu na godziny dla konkretnego stanowiska. Sprawdzisz także koszt zatrudnienia pracowników w konkretnym dniu, aby nie przekroczyć swojego budżetu.
Wygeneruj gotowe raporty
Gotowy grafik czasu pracy bez problemu eksportujesz do Excela, w postaci pliku PDF bądź wyślesz mailem. Jeśli w swoim pakiecie posiadasz funkcję rejestracji czasu pracy, aplikacja zajmie się także ewidencją czasu pracy czy wyeksportowaniem pliku do programów kadrowo-płacowych.
Nasza aplikacja posiada integracje z programami takimi jak Comarch Optima, Sage czy Enova.
Sprawdź zgodność z Kodeksem pracy
Jeśli tworzysz harmonogram pracy, musisz pamiętać o wytycznych Kodeksu pracy. Naruszenie przepisów może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami prawnymi. Aby tego uniknąć możesz sprawdzić zgodność grafiku z Kodeksem pracy za pomocą jednego przycisku. Program w prosty sposób wskaże Ci wszystkie nieprawidłowości – np. niezachowane przerwy między zmianami czy nadgodziny.
Twórz grafik pracy automatycznie
Aby jeszcze bardziej zoptymalizować czas pracy, możesz stworzyć grafik pracy automatycznie, za pomocą jednego przycisku. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza, gdy zatrudniasz wielu pracowników.
Czy harmonogram czasu pracy online jest bezpieczny?
Jeśli chcesz układać grafik pracy bądź wykorzystać system rejestracji czasu pracy, konieczne będzie podane podstawowych danych pracowników, tj. imię i nazwisko czy adres e-mail. Nie wymagamy podawania wrażliwych danych takich jak np. numer PESEL.
Decydując się na pracę z Kadromierzem, możesz być spokojny(-a) o bezpieczeństwo danych w swojej firmie – jest to dla nas priorytet. Zbierane przez nas dane są szyfrowane i przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
Jak ułożyć grafik pracy w Kadromierzu?
Aby zacząć pracę z Kadromierzem, musisz założyć darmowe konto. Sprawdź nasz film, w którym pokazujemy, jak ułożyć grafik pracy w chmurze.