Zarządzaj efektywnie zadaniami!
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 20/11/2020
Jednym z głównych aspektów prowadzenia firmy jest szeroko pojęte zarządzanie. Dotyczy ono nie tylko kierowania zespołem pracowników, ale również zarządzania czasem pracy czy zadaniami, jakie spoczywają na barkach danego przedsiębiorstwa. Aby osiągnąć pożądane efekty, każda z tych rzeczy musi być prawidłowo wykonywana. Jak więc stać się skutecznym zarządcą?
Zarządzanie czasem to rzecz trudna do wypracowania. Aby osiągnąć należyte efekty, każda firma musi dostosować metodę działania do swoich możliwości, wyznaczonych celów oraz zasobów ludzkich i ich umiejętności. W obecnych czasach bardzo łatwo zatracić się w natłoku zadań i informacji, tym samym tracąc czas na niepotrzebne czynności. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie do swoich struktur osoby, która umiejętnie zarządza czasem oraz wykonywanymi zadaniami.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Zarządzanie czasem – o czym warto wiedzieć?
Aby efektywniej wykonywać powierzone zadania, warto przede wszystkim skupić się na zarządzaniu czasem. Jest to pojęcie bardzo ogólne, jednak weryfikacja obecnego modelu pracy jest niezbędna do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Chodzi tu przede wszystkim o przeanalizowanie, co tak naprawdę należy do niezbędnych czynności, a z czego można zrezygnować, aby praca stała się wydajniejsza.
Istotne jest więc ustalenie najważniejszych celów, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne, a ich realizacja jest określona w czasie. W kolejnym kroku niezbędne będzie przygotowanie modelu działania, który umożliwi osiągnięcie założeń. Dopiero wtedy można zamienić je na konkretne zadania, tym samym skupiając się na tym, jak efektywnie nimi zarządzać.
Jak efektywnie zarządzać zadaniami?
Najistotniejszą kwestią jest skrupulatne przygotowanie listy zadań, które należy wykonać. Muszą być one precyzyjnie dookreślone. Dodatkowo taka lista powinna być ułożona chronologicznie, aby nie było wątpliwości, które z zadań należy wykonać jako pierwsze. W tej kwestii istotne jest określenie priorytetów poszczególnych pozycji na liście.
Na wykonanie każdego z zadań należy przeznaczyć sobie odpowiednią ilość czasu. Musi być ona dostosowana do wymagań, jakie stawia przed nami wykonywana czynności – istotne jest, aby więcej czasu poświęcić zadaniu, które jest oznaczone jako ważne, niż temu, które w harmonogramie widnieje jako pilne.
Dodatkowo każde zadanie warto dzielić sobie na mniejsze kroki, które stopniowo będą realizowane danego dnia. Grupując zadania na te wymagające podobnych działań, można zwiększyć swoją produktywność, tym samym jednorazowo skupiając się na konkretnej czynności, jakiej wymagało jego zrealizowanie. Odpowiednie pogrupowanie obowiązków to także przepis na zaoszczędzenie czasu na niepotrzebne poczynania.