Systemy ERP dla małych i średnich firm
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 23/11/2023
Oprogramowanie ERP to narzędzie do optymalizacji procesów dla firm, które chcą w prosty i przejrzysty sposób zarządzać zasobami przedsiębiorstwa w każdym obszarze biznesowym – m.in. e-commerce, sprzedaż, produkcja, logistyka, księgowość, gospodarka magazynowa, praca zdalna czy automatyzacja procesów. System jest na tyle elastyczny, że można go dopasować do już istniejących systemów IT. Dzięki temu kontrolowanie pracy poszczególnych działów, zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach, przełoży się na znacznie płynniejsze zarządzanie biznesem.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
System ERP
ERP (ang. enterprise resource planning) w dosłownym tłumaczeniu oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jest to określenie systemów informatycznych skonstruowanych dla optymalnego i kompleksowego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w każdym obszarze biznesowym.
System ERP składa się z niezależnych od siebie modułów obejmujących poszczególne obszary firmy – produkcja, handel, logistyka, magazyn, finanse i księgowość, kadry i płace, marketing zintegrowanych – w ramach jednej bazy danych. Taka budowa sprawia, że system ERP sprawdza się w gromadzeniu danych, porządkowaniu i integracji wszystkich obszarów funkcjonowania firmy.
Oprogramowanie ERP jak to działa?
Podstawowym zadaniem systemu ERP jest ujednolicenie rozwiązań informatycznych, dzięki czemu możliwa jest optymalizacja i uporządkowanie przebiegu procesów w firmie, a także pełna kontrola nad nimi.
Do najbardziej popularnych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie przedsiębiorstw należy system CRM. Służy do zarządzania relacjami z klientem. Monitoruje całość komunikacji na linii firma – odbiorca, pomaga w pozyskiwaniu nowych użytkowników, wspiera dział obsługi klienta oraz dział sprzedaży. Inną opcją jest moduł rozliczeniowy, który upraszcza system fakturowania i rozliczeń usprawniając tym samym współpracę pomiędzy różnymi działami w firmie. Z kolei moduł rejestracji czasu pracy (RCP) na bieżąco rejestruje obecności i czas spędzony w pracy, a w niektórych wersjach obejmuje także naliczanie pracowniczych wypłat. Ponadto system ERP może mierzyć wydajność zespołu lub obliczyć efektywność konkretnego pracownika. Funkcji i zastosowań ma wiele.
System ERP pozwala na kontrolowanie i administrowanie przedsiębiorstwem z dowolnego urządzenia mobilnego. W ten sposób zyskujesz stały dostęp do danych. Możesz zarządzać firmą poza jej siedzibą i zawsze wiedzieć, co dzieje się w poszczególnym dziale. Dzięki oprogramowaniu monitorujesz produktywność i efektywność pracowników, przyglądasz się przeprowadzanym procesom oraz kontrolujesz wszystkie podejmowane działania zarówno na poziomie całego przedsiębiorstwa, jak i jego poszczególnych struktur – tych, które interesują Cię w danym czasie.
Korzyści z wdrożenia systemu ERP dla małych firm
Dlaczego warto wdrożyć system ERP dla małej firmy? Oprogramowanie ERP czyni firmę bardziej zwinną i elastyczną. To także zwiększenie produktywności, lepsze dostosowanie do potrzeb przedsiębiorstwa, mniej sztywna struktura, dzięki czemu komponenty organizacji działają spójniej, wzmacniając biznes – wewnętrznie i zewnętrznie.
ERP oferuje wspólny system kontroli. Może poprawić bezpieczeństwo danych, umożliwiając ich zamknięcie w jednym, wspólnym środowisku. Dodatkowo dane są szyfrowane.
We współczesnym przedsiębiorstwie dane przybierają wiele form, w tym dokumenty, pliki, formularze, pliki audio i wideo oraz wiadomości e-mail. Często każdy nośnik danych ma własny mechanizm umożliwiający współpracę. System ERP tworzy dla nich wspólną platformę.
ERP oferuje standaryzacje wszystkich procesów w jednym środowisku. Scentralizowany system zapewnia ścisłą integrację ze wszystkimi głównymi funkcjami przedsiębiorstwa, takimi jak HR, planowanie, zaopatrzenie, sprzedaż, relacje z klientami, finanse czy analityka, a także z innymi połączonymi funkcjami aplikacji.
Popularne systemy ERP
Największymi producentami systemów ERP wciąż pozostają Microsoft oraz Oracle. System ERP dla małych firm oferuje także Comarch w wariancie Optima i Comarch ERP XT. Wybór odpowiedniego oprogramowania powinien być poprzedzony analizą potrzeb oraz procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Najlepiej skorzystać wówczas z konsultacji ze specjalistą. W zależności od stopnia zaawansowania wybranego rozwiązania, wdrożenie ERP może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Bardzo ważne jest, żeby dedykowany system ERP został odpowiednio zainstalowany, a obsługujący go użytkownicy przeszkoleni. Zazwyczaj takie wdrożenie przebiega płynnie i nie powoduje zakłóceń w bieżącej działalności firmy.