Książeczka sanepidowska – kiedy jest potrzebna?

Istnieje szereg zawodów, w których pracę można podjąć jedynie po przedstawieniu aktualnych badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Książeczka sanepid jest wymagana m.in. w gastronomii, kosmetologii czy opiece nad dziećmi. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe informacje nt. tego dokumentu.

WAŻNE: Aktualnie obowiązująca ustawa z 2008 r. zmieniła nieco dotychczasowe nazewnictwo. Dziś można mówić o „badaniach do celów sanitarno-epidemiologicznych”, choć w potocznym użyciu cały czas funkcjonuje określenie „książeczka”. Świadczą o tym, chociażby zapytania w wyszukiwarkach internetowych, gdzie cały czas wpisywane są frazy typu „książeczka sanepidowska gdzie kupić” itp. Dlatego też w artykule posługujemy się tym określeniem, choć obecnie nie ma już ono sensu prawnego, a jest używane przez pracodawców i pracowników bardziej „z przyzwyczajenia”.

Jak wyrobić książeczkę sanepidu?

By uzyskać stosowny dokument, należy zgłosić się do lokalnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i wziąć udział w badaniu. Polega ono na oddaniu 3 próbek kału, które następnie zostaną sprawdzone w warunkach laboratoryjnych pod kątem obecności różnych groźnych bakterii i pasożytów. To główna część odpowiedzi na pytanie „jak zrobić książeczkę sanepidowską?”. Druga rzecz to opłata, którą trzeba wnieść na rzecz SANEPIDu.

Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

W większości Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych pobierana jest opłata w wysokości 60-100 zł za analizę laboratoryjną materiału. Do tego należy doliczyć badanie lekarskie, którego cena oscyluje w podobnych granicach. Koszt książeczki sanepidowskiej będzie siłą rzeczy zawierał w sobie również cenę biletów bądź benzyny na dojazd do Stacji, których to kwot nie podajemy, bo dla każdego będą one inne.

W jakich zawodach potrzebna jest książeczka SANEPID?

Aktualne badania muszą posiadać m.in. pracownicy sklepów spożywczych, mięsnych i warzywniczych. To samo dotyczy również osób zajmujących się zawodowo przygotowywaniem i podawaniem żywności, a więc kucharzy, pomocy kuchennych czy kelnerów. Wszystkie te grupy obejmuje książeczka sanepidowska. Ważność dokumentu również odgrywa rolę, dlatego warto dobrze zapamiętać, jaką datę wpisał lekarz, i w odpowiednim czasie zgłosić się ponownie do badania. W innym wypadku może nam grozić odpowiedzialność za pracę bez ważnych uprawnień.

Innymi profesjami, w których ważność książeczki sanepidowskiej oraz samo posiadanie dokumentu odgrywają ważną rolę, są te związane z ochroną zdrowia. Pracownicy szpitali, przychodni medycznych i podobnych placówek z oczywistych względów muszą być przebadani. Dotyczy to również osób zajmujących się kosmetologią czy fryzjerstwem.

Ile trwa wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

Czas oczekiwania na otrzymanie wyników waha się w granicach od kilku dni do nawet 2 tygodni. Ta górna granica dotyczy zwłaszcza okresu przed wakacjami, kiedy występuje wzmożone zainteresowanie dorywczą pracą w gastronomii. Warto to uwzględnić i zaplanować termin badania z wyprzedzeniem – tak, by oczekiwanie na wyniki nie „blokowało” możliwości podjęcia pracy.

Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz

Planowanie grafiku pracy
nie musi być skomplikowane!

Poznaj najlepszy system do tworzenia grafików i ewidencji czasu pracy.