Indywidualny numer rachunku podatkowego – wszystko, co musisz wiedzieć
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 15/01/2024
Od 1 stycznia 2020 r. nie musisz już zastanawiać się, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki PIT, CIT i VAT. Ministerstwo Finansów postanowiło wykorzystać możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Obecnie podatnicy, którzy posiadają numer PESEL lub NIP, mogą odprowadzać podatki na swój indywidualny rachunek podatkowy. Sprawdź, jak to zrobić.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Indywidualny numer podatkowy – czym jest?
Indywidualny rachunek podatkowy (lub mikrorachunek podatkowy) jest to numer konta podatkowego, który przypisany został osobno dla każdego podatnika. Indywidualne konto podatkowe zostaje przyznane danej osobie na zawsze i pozostaje bez zmian – bez względu na zmianę miejsca zamieszkania czy inny urząd skarbowy. Generuje się go na podstawie numeru PESEL lub NIP podatnika. Nie ma możliwości, aby dwie osoby miały taki sam numer rachunku podatkowego.
Indywidualne rachunki powstały po to, by ułatwić podatnikom odprowadzanie należności z tytułu podatków PIT, CIT i VAT (wyjątkiem będą jedynie: karta podatkowa, VAT-14 oraz VAT w imporcie). Dzięki temu nie trzeba już będzie poświęcać czasu na szukanie numeru rachunku urzędu skarbowego do zapłaty danego rodzaju podatku.
Przepisy dotyczące indywidualnego rachunku podatkowego obowiązują od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej podatnik wpłacał należności podatkowe na poszczególne rachunki podatkowe urzędów skarbowych. Rozwiązanie to było dość kłopotliwe, ponieważ zawierało ryzyko popełnienia błędu i w dalszej części – konsekwencji prawnych i finansowych (np. wpłata na niewłaściwe konto mogła zakończyć się przypadkowym długiem podatnika).
Co można wpłacić na indywidualny rachunek podatkowy?
Indywidualny mikrorachunek podatkowy jest przeznaczony do wpłat podatków: PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem: karty podatkowej, VAT-14 oraz VAT w imporcie). Co ważne, jeśli zdarzy Ci się zapłacić nadpłatę, któregoś z wyżej wymienionych podatków, urząd skarbowy nie wypłaci zwrotu na Twój indywidualny numer podatkowy. Wpłatę otrzymasz jednak na podany przez ciebie numer konta bankowego.
Warto zwrócić uwagę, że podatki inne niż PIT, CIT i VAT uiszczamy w taki sam sposób, jak dotychczas. Akcyza, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) i inne powinny zostać opłacone na rachunki właściwe dla danego urzędu skarbowego. Podobnie sprawa się ma z mandatami – przelew realizujemy na numer widniejący na bloczku mandatowym.
Rachunek urzędu skarbowego właściwego dla konkretnego podatku znajdziesz na stronie gov.pl.
Sprawdź, czym jest nota obciążeniowa i jak ją wystawić.
Czy indywidualny rachunek podatkowy jest obowiązkowy?
Tak, korzystanie z indywidualnego rachunku podatkowego jest obowiązkowe. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych zostały wyłączone z dniem 31 grudnia 2019 roku. Nie ma zatem możliwości, aby opłacić podatek CIT, PIT i VAT w inny sposób. Jednak bez obaw – jeśli przez pomyłkę wpłaciłeś (aś) należności na jedno z nieistniejących już kont, przelew automatycznie wróci na Twoje konto.
Jak wpłacić podatki na indywidualny rachunek podatkowy?
Korzystanie z indywidualnego konta podatkowego jest bardzo proste. Najpierw musisz sprawdzić swój numer mikrorachunku podatkowego. Zrobisz to w dowolnym urzędzie skarbowym. Możesz także wykorzystać w tym celu generator konta podatkowego. W tytule przelewu wpisz, na poczet jakiego podatku (PIT, CIT lub VAT) wpłacasz swoje pieniądze. Jeśli zdarzy Ci się pominąć ten krok, przelana kwota trafi na opłatę podatku, którego termin płatności jest najstarszy (czyli upłynie najwcześniej). W sytuacji, gdy zalegasz z płatnościami, pieniądze, które wpłacisz, w pierwszej kolejności trafią na spłatę powstałego zobowiązania. Stanie się tak, nawet jeśli w tytule przelewu wskażesz inaczej.
Jak sprawdzić numer konta w urzędzie skarbowym?
Swoje indywidualne konto podatkowe sprawdzisz w urzędzie skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić także bez wychodzenia z domu. Organy państwowe udostępniły specjalną witrynę internetową, na której można sprawdzić swój indywidualny numer podatkowy. Pomoże Ci w tym generator mikrorachunku podatkowego. Co ważne, generator działa 24/7. Dzięki temu terminowe zapłacenie Twoich podatków nie będzie zależne od godzin otwarcia urzędu skarbowego.
Indywidualny rachunek podatkowy – generator
Generator zapyta Cię o Twój identyfikator podatkowy. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej bądź nie jesteś płatnikiem podatków VAT, użyj numeru PESEL. Natomiast, w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT bądź płacisz podatki, składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) lub zdrowotne, wpisz numer NIP. Na podstawie jednego z nich wyświetli numer subkonta bankowego. Będzie się on składał z następujących elementów:
- liczby kontrolnej (dwie pierwsze cyfry),
- stałego numeru NBP (1010 0071 222),
- cyfry 1 – jeżeli korzysta się z PESEL-u – lub cyfry 2, gdy podajemy NIP,
- kolejna część numeru rachunku to właśnie któryś ze wspomnianych identyfikatorów podatkowych (NIP lub PESEL), dopełniony zerami – tak, by cały numer miał łącznie 26 cyfr.
Sprawdź, ile wynosi okres przechowywania dokumentacji pracowniczej.
Indywidualne konto podatkowe – uważaj na oszustów
Przed wykonaniem pierwszego przelewu należy upewnić się, z jakiego źródła pobraliśmy indywidualny rachunek podatkowy. Gov.pl to jedyna oficjalna domena, w ramach której działa państwowy Portal Podatkowy. Generatory umieszczone na innych stronach, a także wiadomości e-mail lub SMS-y z podanymi numerami kont podatkowych mogą stanowić próbę oszustwa (wyłudzenia), dlatego najlepiej z nich nie korzystać. Podobnie, jak np. w przypadku listów z żądaniem zapłaty za wpisanie do rejestru firm, których autorzy „podszywają się” pod CEIDG, do której wpis zawsze jest bezpłatny.
Sprawdź innowacyjny program do zarządzania czasem pracy – grafik pracy, aplikacja urlopowa oraz rejestracja i ewidencja czasu pracy pracowników w jednym narzędziu. Skorzystaj z darmowej wersji próbnej.