Grafik czasu pracy w chmurze

Autor: Kadromierz

13 września 2016

Przeczytaj w: 3 minuty

Planowanie grafiku czasu pracy to jedno z bardziej czasochłonnych i mniej lubianych zadań kadrowego lub managera. Przy pracy zmianowej i dużej grupie pracowników ułożenie planu pracy jest nie lada wyzwaniem. Według ekspertów Lewiatana, opracowanie harmonogramu na tydzień, tylko dla 15 osób, zajmuje aż godzinę pracy. W przypadku firm, w których pracuje 200-300 osób, a które nie posiadają specjalistycznego oprogramowania, czas ten jest znacznie dłuższy. Musimy pamiętać o obsadzeniu wszystkich zmian, dopasowaniu się do dyspozycyjności i absencji pracowników, a przede wszystkim do wszystkich reguł wynikających z przepisów Kodeksu Pracy. Przedstawiamy Wam Kadromierz – program do planowania harmonogramu pracy online, który zdecydowanie ułatwi i usprawni ten proces.

Czy harmonogram czasu pracy jest obowiązkowy?

Zacznijmy od podstawowej informacji — tworzenie grafiku czasu pracy, zgodnie z art. 129 §3 Kodeksu Pracy, jest obowiązkowe. Występują jednak określone sytuacje, w których grafik czasu pracy nie jest wymagany:

  • rozkład czasu pracy wynika z umowy o pracę lub z prawa pracy (art. 150 §1 Kodeksu Pracy),
  • pracodawca i pracownik w porozumieniu wyznaczą niezbędny czas pracy do zrealizowania obowiązków pracy,
  • szczególne pisemne wnioski pracownika (indywidualny rozkład czasu pracy).

Szczegółowe informacje, które mówią, kiedy grafik czasu pracy nie jest konieczny, możesz znaleźć w artykule opisującym, z jakim wyprzedzeniem należy wręczać grafik pracy pracownikom.

Przeczytaj, w jaki sposób błyskawicznie planować grafik pracy

Narzędzie Kadromierz, w ramach swoich funkcjonalności, oferuje błyskawiczne planowanie rozkładu czasu pracy. Harmonogram — grafik czasu pracy, układany jest automatycznie, jednocześnie sprawdzając jego zgodność z Kodeksem Pracy. Grafik wygenerowany zostaje dzięki jednemu kliknięciu, w mniej niż 2 minuty.

Na poniższej infografice widać, że spora część osób pracuje na więcej niż jedną zmianę. Planując grafik czasu pracy z Kadromierz, to Ty określasz zapotrzebowanie pracownicze, godziny zmian, a nawet indywidualne stawki godzinowe dla każdego z pracowników. Możesz także przypisać wysokość zarobków w przeliczeniu na godziny dla konkretnego stanowiska.

Harmonogram czasu pracy, tworzony w Kadromierz, przedstawi nawet dzienny koszt pracownika!

Infografika rozkładu czasu pracy

Grafik pracy – o ile wcześniej należy go wręczyć pracownikom?

Przede wszystkim, grafik czasu pracy, należy sporządzać zgodnie z kodeksowymi zasadami. Pracodawcy mają obowiązek przygotowywania rozkładów z minimum miesięcznym wyprzedzeniem okresu rozliczeniowego, a przedstawiać je muszą pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu. Kodeks Pracy zobowiązuje także pracodawcę do sporządzenia, indywidualnie dla każdego zatrudnionego lub grupy zatrudnionych, harmonogramu czasu pracy na dany okres rozliczeniowy. W nim publikuje się godziny oraz dni pracy, ustalone zgodnie z art. 130 Kodeksu Pracy. W praktyce przepisy dotyczą zarówno branży gastronomicznej, usługowej, handlowej, transportowej, służby zdrowia, jak i ochroniarskiej oraz produkcyjnej.

Wciąż natrafiamy na firmy, których grafik pracy wygląda jak na obrazku załączonym poniżej…

Grafiki pracy w gastronomii

Indywidualne grafiki czasu pracy nie są wymagane, gdy pracownicy są zatrudnieni w normalnym systemie podstawowym tj. 8:00 – 16:00 lub 9:00 – 17:00. Wykonują oni wtedy pracę w tak zwanym stałym rozkładzie. Przy pracy zmianowej pracodawca, sporządzając grafik czasu pracy, informuje w nim o dniach pracy, godzinach rozpoczynania i kończenia pracy, pracy na poszczególnych zmianach, a także dniach wolnych od pracy. W równoważnym systemie czasu pracy istnieje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12, 16 lub 24 godzin. Praca w przedłużonym wymiarze, równoważona jest krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach, lub dniami wolnymi od pracy.

Według ekspertów Lewiatana, opracowanie harmonogramu czasu pracy na tydzień, tylko dla 15 osób zajmuje aż 1 godzinę pracy.

Prosty i wygodny system do planowania grafiku czasu pracy w chmurze

Kadromierz, to aplikacja do zarządzania czasem pracy, która zdecydowanie usprawni proces tworzenia grafików czasu pracy oraz dokonywania ewentualnych zmian w planie pracy. Internetowy program daje możliwość wglądu w dostępność naszych pracowników (którą wcześniej sami wprowadzają) i sprawnego sporządzania harmonogramu czasu pracy. Jest to zdecydowany atut, ponieważ pracodawca czy manager widzi, kiedy dany pracownik jest dostępny, a kiedy nie. Dodatkowo dane można w każdym momencie edytować, zmieniać, dodawać i wysyłać automatyczne powiadomienia, dzięki czemu komunikacja managera z pracownikami jest w dużym stopniu uproszczona.

Czy harmonogram czasu pracy online jest bezpieczny?

Chcąc zaplanować grafik czasu pracy musisz uzupełnić system Kadromierz informacjami o Twojej firmie. Nie wymagamy tak wrażliwych danych jak numer PESEL, ale konieczne jest podanie podstawowych informacji o pracownikach — imię i nazwisko czy adres e-mail (niekoniecznie pracowniczy). Rozpoczynając pracę z Kadromierz, możesz być spokojny o bezpieczeństwo danych Twojej firmy. Jest to dla nas najważniejszy priorytet. Dane, które zbieramy, są szyfrowane, a także przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

Zalety korzystania z Kadromierz — systemy do planowania grafiku czasu pracy w chmurze

Kadromierz umożliwia planowanie pracy zmianowej i dyżurów, łatwą aktualizację i udostępnianie dokumentów przez stronę internetową lub e-mail. Daje także możliwość dziennego lub tygodniowego wglądu i sporządzania harmonogramów. Gotowy grafik czasu pracy bez problemu można eksportować do Excela, w postaci pliku PDF, a także wysyłać od razu na e-maile pracownicze. Na podstawie przepracowanych godzin pracy, zawartych w grafiku, narzędzie prognozuje nam sumę przepracowanych godzin oraz sumę kosztów, która należy się pracownikom. Dzięki automatycznym powiadomieniom, które są wysyłane do pracowników, nie trzeba się martwić, że ktoś zapomni o zmianie. Trzeba też dodać, że Kadromierz działa w „chmurze”, a to znaczy, że dostęp, edycja danych jest możliwa z każdego urządzenia, które jest podpięte do sieci.

Harmonogram pracy w chmurze

Zapraszamy także do przeczytania artykułu: 10 powodów, aby przenieść swój grafik czasu pracy do Internetu.

Grafik czasu pracy online — podsumowanie zalet

Warto wypróbować nowocześniejsze formy sporządzania grafików czasu pracy i zamienić kartkę papieru na program w chmurze, który zaoszczędzi czas, niepotrzebne nerwy, a przede wszystkim nada nowego, świeżego charakteru Waszym harmonogramom czasu pracy. Narzędzie jest intuicyjne, a layout przyjazny oku. Aplikacja jest wykorzystywana przez szerokie spektrum branż, począwszy od branży HoReCa, poprzez małe firmy usługowe, aż po duże firmy produkcyjne.

Zdecydowanie warto wypróbować system Kadromierz i poznać nieco bliżej narzędzie, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki dotychczas zarządzało się kadrą pracowniczą.

Wypróbuj za darmo
Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz