Elastyczny czas pracy – w jakiej pracy się sprawdzi?

Autor: Kadromierz

7 czerwca 2021

Przeczytaj w: 3 minuty

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą, może samodzielnie wybrać system czasu pracy, w jakim będą pracowały zatrudnione przez niego osoby. W dużej mierze decyzja ta jest determinowana przez specyfikę firmy, jak i zadania, które wykonuje się na danym stanowisku. Jednym z ciekawszych systemów jest elastyczny (zwany także ruchomym) czas pracy. Czym jest, co warto o nim wiedzieć oraz w jakiej branży sprawdzi się najlepiej? Sprawdź!

Czym jest elastyczny czas pracy?

Jak sama nazwa wskazuje, elastyczny czas pracy to bowiem umożliwienie pracownikom rozpoczęcia i zakończenia pracy w wybranych przez siebie godzinach, pamiętając o z góry określonym przedziale czasowym. Regulacje prawne na temat ruchomego czasu pracy znajdują się w artykule 140. Kodeksu pracy. Dla przykładu: zgodnie z nimi pracodawca może ustalić, że zatrudnieni przez niego pracownicy mogą pojawić się w pracy między godziną 7 a 10.

Warunkiem, który narzuca na nich korzystanie z elastycznego czasu pracy, jest jednak konieczność wypracowania całego etatu, czyli przepracowania 8 godzin. Godzina wyjścia z pracy będzie więc zależna od pory, w której pracownik pojawił się w firmie. Chcesz na bieżąco monitorować czas pracy swojego personelu? Wypróbuj narzędzie Kadromierz, to ono w wygodny sposób pozwoli Ci rejestrować wejścia i wyjścia pracowników!

Drugim ze sposobów wdrożenia elastycznego czasu pracy jest wyznaczenie pracownikom tygodniowej normy, jaką muszą spędzić na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Najczęściej jest to oczywiście 40 godzin. W tym wypadku to wyłącznie od zatrudnionego zależy, jak rozłoży sobie czas pracy w ciągu całego tygodnia. Przykładowo: w jeden dzień może przepracować 10 godzin, podczas gdy w inny… jedynie 6.

Elastyczny czas pracy a odpoczynek

W Kodeksie pracy znajdują się informacje na temat należnego odpoczynku. Zgodnie z nim każdy pracownik może liczyć na co najmniej 35 godzin nieprzerwanego wypoczynku w całym tygodniu, pamiętając przy tym o 11 godzinach nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Ponadto odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę (chyba że przepisy zezwalają na pracę w ten dzień tygodnia).

Piłeczka po stronie pracownika

Warto również nadmienić, że wprowadzenie elastycznego czasu pracy nie zawsze musi być zarządzeniem przedsiębiorcy. Z taką inicjatywą może wyjść również pracownik. Jego wniosek, choć zgodnie z prawem nie musi być niczym uzasadniony, powinien jednak być wytłumaczalny – np. chęcią wprowadzenia ruchomych godzin pracy ze względu na trudności z dojazdem do siedziby firmy.

Przedsiębiorca musi przy tym pamiętać, iż w takiej sytuacji obowiązuje go konieczność stworzenia indywidualnego grafiku pracy dla członka zespołu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić to zgodnie z prawem, koniecznie zajrzyj tutaj.

Kiedy można wprowadzić elastyczny czas pracy?

Każdy właściciel firmy może zdecydować się na wprowadzenie w swoim przedsiębiorstwie elastycznego czasu pracy – wystarczy, że przemawiają za tym przyczyny obiektywne, uzasadnione, techniczne lub dotyczące organizacji pracy. Okres rozliczeniowy w takim przypadku można zaś przedłużyć do 12 miesięcy. Kiedy zatem wprowadzenie elastycznego czasu pracy wydaje się najbardziej opłacalne?

Branża handlowa

Przede wszystkim wtedy, gdy wymagane jest dostosowanie się do potrzeb klientów. Jedną z głównych branż, w której sprawdza się ruchomy czas pracy pracowników, jest handel. Dzięki elastycznemu grafikowi sprzedawcy mogą rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach, jednocześnie zapewniając stałą obsługę sklepu. Szczególnie ważne jest to w przypadku sklepów całodobowych.

Gastronomia i firmy usługowe

Podobna zasada dotyczy branż usługowych (np. branży beauty, która bardzo często ma swoje oddziały w miejskich galeriach, które często pozostają otwarte do późnych godzin wieczornych). Równie elastyczną branżą, jeżeli chodzi o planowanie czasu pracowników, jest gastronomia. Tak, jak w przypadku handlu niekiedy musi ona pozostać czynna całodobowo, aby móc stale i bez przerwy obsługiwać klientów.

Elastyczne godziny pracy dla podróżujących

Elastyczny czas pracy bardzo często stosowany jest również w branży transportowej. Niekiedy godziny wykonywania czynności zawodowych w tym przypadku są trudne do określenia. Przedsiębiorcy decydują się również na ten krok wtedy, gdy praca zatrudnionego personelu wiąże się z podróżami, które uniemożliwiają funkcjonowanie na tradycyjnym modelu czasu pracy.

Zalety elastycznego czasu pracy

Na wprowadzenie elastycznego czasu pracy w firmie decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Ruchome godziny są bowiem uznawane za najlepszą odpowiedź na pytanie, jak zarządzać czasem, aby zarówno przedsiębiorca, jak i pracownicy byli zadowoleni. Przede wszystkim jednak jest to metoda, która podkreśla zasadnicze znaczenie podejścia work-life balance w firmach. Dzięki temu pracownicy mają więcej chęci i motywacji do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Ponadto daje to pracownikom możliwość indywidualnego dostosowania czasu pracy do swoich własnych możliwości czy codziennych aktywności. Bardzo dobrze sprawdzi się to na przykład w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji – zatrudniony nie będzie bowiem musiał obawiać się konsekwencji, związanych np. z wcześniejszym opuszczeniem stanowiska pracy. Elastyczny czas pełnienia obowiązków budzi również w pracownikach zaufanie do przełożonego, ponieważ dla wielu to świadectwo dbania o ich potrzeby i dostosowania się do nich.

Prowadź firmę w Kadromierzem!

Prowadzisz własną firmę i pragniesz jeszcze bardziej ułatwić swojemu personelowi codzienne funkcjonowanie? Koniecznie zapoznaj się z narzędziem, jakim jest wielofunkcyjny Kadromierz! Dzięki niemu uda Ci się sprawnie rejestrować czas pracy zatrudnionych, układać comiesięczny grafik, jak również prowadzić ewidencję online. Zainteresowany? Już teraz zapoznaj się z naszą ofertą. Gwarantujemy, że Twoi pracownicy będą zadowoleni – Ty także!

Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz