Usprawiedliwianie nieobecności w pracy – jak powinno się odbywać?
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 27/08/2024
Usprawiedliwianie nieobecności w pracy to istotny aspekt zarządzania zasobami ludzkimi, który wpływa na funkcjonowanie firmy oraz relacje między pracownikiem a pracodawcą. W niniejszym artykule przyjrzymy się, co mówią przepisy o usprawiedliwianiu nieobecności oraz wyjaśnimy, jak powinno przebiegać informowanie pracodawcy o nieobecnościach i jakie dokumenty są niezbędne, aby nieobecność została usprawiedliwiona.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
- 1 Usprawiedliwianie nieobecności w pracy a Kodeks pracy
- 2 Kiedy pracodawca usprawiedliwia nieobecność w pracy?
- 3 Udokumentowanie nieobecności w pracy
- 4 Termin usprawiedliwienia nieobecności w pracy
- 5 Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy
- 6 Najlepsze sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy
Usprawiedliwianie nieobecności w pracy a Kodeks pracy
Zgodnie z art. 104¹ § 1 Kodeksu pracy sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy powinien być określony w regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie ustalił regulaminu, powinien poinformować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy o sposobach usprawiedliwiania nieobecności (art. 29 § 3 Kodeksu pracy).
Oznacza to, że pracodawca może ustalić własne zasady dotyczące usprawiedliwiania nieobecności m.in. wydłużyć termin lub określić sposób, w jaki ma to się odbywać np. przez aplikację z elektronicznymi wnioskami urlopowymi.
Jeśli jednak takich informacji brakuje lub jeśli dokumenty informują o tym, że zasady są zgodne z przepisami prawa pracy, oznacza to, że to właśnie do nich należy się stosować.
Kiedy pracodawca usprawiedliwia nieobecność w pracy?
Pracodawca ma obowiązek usprawiedliwiać nieobecności pracowników z przyczyn, które zostały wyszczególnione przez prawo pracy, ale także może dobrowolnie uznać nieobecności za usprawiedliwione, jeśli zaakceptuje ich przyczynę. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są:
- zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie,
- inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Udokumentowanie nieobecności w pracy
Zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem, dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są:
- zaświadczenie lekarskie,
- oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin – w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny,
- decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych – w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami,
- imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się w charakterze strony lub świadka, wystosowane przez:
- organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony,
- organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego,
- sąd,
- prokuraturę,
- policję,
- organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia.
Ponadto dowodami pracowników będących rodzicami mogą być także:
- oświadczenie pracownika o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza – w przypadku konieczności sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem (dotyczy rodziców lub opiekunów prawnych dzieci do lat 8),
- oświadczenie pracownika o chorobie niani lub dziennego opiekuna oraz kopia zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego niezdolność do pracy (konieczna jest także umowa z nianią lub opiekunem). Dotyczy rodziców lub opiekunów prawnych dzieci do lat 3.
Dowiedz się, jakie są konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Termin usprawiedliwienia nieobecności w pracy
Termin usprawiedliwiania nieobecności w pracy zależy od tego, czy nieobecność była planowana. Jeżeli zatem przyczyna nieobecności była:
- z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia – pracownik powinien wcześniej uprzedzić pracodawcę o przewidywanym okresie nieobecności w pracy i jej przyczynie,
- nagła i nieplanowana – pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Niedotrzymanie wyżej wymienionego terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami, które uniemożliwiły pracownikowi dotrzymanie terminu. Dotyczy to zwłaszcza obłożnej choroby połączonej z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Wówczas powiadomienia należy dokonać najpóźniej w drugim dniu od ustania przyczyny uniemożliwiającej terminowe zawiadomienie pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności.
Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy
Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy ustala się w przepisach wewnątrzzakładowych np. regulaminie pracy. Oznacza to, że każda firma może określić swoje własne zasady dotyczące zawiadamiania pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy. Jeśli jednak tego nie zrobi, obowiązują przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z nimi zawiadomienia dokonuje się:
- osobiście,
- przez inną osobę,
- telefonicznie,
- drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego,
- za pośrednictwem innego środka łączności np. SMS, e-mailem itp.
Sprawdź, jakie są sposoby potwierdzania obecności w pracy.
Najlepsze sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy
Bez wątpienia jednym z najbardziej skutecznych sposobów usprawiedliwiania nieobecności są elektroniczne wnioski urlopowe. Dzięki nim pracownik może zgłosić nieobecność na swoim własnym telefonie, a informacja ta błyskawicznie dociera do pracodawcy. Oprócz zgłoszeń możliwe jest także dołączanie skanów dokumentów usprawiedliwiających nieobecność.
Elektroniczne wnioski urlopowe dostępne są w programie Kadromierz – wypróbuj je i wiele innych funkcji podczas darmowego okres próbnego.