
Skuteczne motywowanie pracowników
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 10/10/2022
Motywowanie pracowników jest kluczem do osiągania celów i lepszych wyników w firmie. Poznaj techniki, które zachęcą pracownika do podjęcia określonego działania oraz dzięki którym poczuje on, że jego wkład w firmę jest ważny. Dowiedz się, jak skutecznie motywować pracowników.

Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Co to jest motywacja?
Motywacja nazywana jest inaczej gotowością do podjęcia działań, które znacznie zbliżą osobę do celu. Sam cel jest odzwierciedleniem potrzeb, których zaspokojenie wprowadzi do homeostazy, czyli równowagi zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Zmotywowany pracownik będzie chętniej osiągał cele, a jego zadowolenie ze swojej pracy znacznie wzrośnie. Odpowiednia motywacja pracownika pozwoli mu osiągać najlepsze wyniki oraz rozwijać się poza życiem zawodowym.
Cele motywowania
W każdym miejscu pracy wysoka motywacja pracowników jest ważna z innych powodów. Niekiedy takie działania mogą być wprowadzane z powodu indywidualnych potrzeb pracowników lub w celu rozwoju firmy. Zwykle jednak głównym zadaniem jest połączenie tych dwóch rzeczy i osiągnięcie efektywnej pracy każdego pracownika. Przyjazna atmosfera nie jest potrzebna tylko po to, aby nawiązywać kontakty, ale też po to, żeby każdy czuł się w firmie dobrze. Motywowanie pracowników i zarządzanie środowiskiem pracy jest szczególnie ważne, jeśli chcemy uniknąć wypalenia i dalej aktywnie wpływać na osiągnięte wyniki.

Jaka jest motywacja do pracy?
Aby dobrze opisać motywację do pracy, należy wspomnieć o dwuczynnikowej teorii Herzberga. Autorzy badania pokazują, że istnieją dwa czynniki motywujące pracowników. Pierwszy z nich odpowiada za zadowolenie z pracy – im niższa jakość jego czynników, tym wyższe będzie niezadowolenie. Co ciekawe, podniesienie poziomu tych wszystkich komponentów nie równa się ze zwiększeniem motywacji, a tylko z poprawą niezadowolenia. Jest to higiena pracy powiązana z takimi składnikami, jak:
- warunki pracy
- poczucie bezpieczeństwa
- wynagrodzenie
- polityka firmy
- otoczenia stanowiska pracy
- stałość zatrudnienia
- relacje z innymi pracownikami
- jakość kontroli pracownika
Drugi składnik odpowiada za to, czy pracownik będzie odczuwać satysfakcję z pracy. Bez tego komponentu system motywacji pracowników nie da zadowalających wyników. Bez poniższych czynników nazywanych motywatorami, pracownik nie będzie odczuwać odpowiedniej satysfakcji, a co za tym idzie – motywacji:
- odpowiedzialność
- środowisko pracy doceniające pracę
- perspektywa awansu
- możliwość rozwoju osobistego
- tematyka wykonywanych obowiązków
- odpowiedzialność
- osiągnięcia
Jak motywować pracowników – przykłady
Proces motywowania pracowników warto zacząć od ustalenia nowych zadań, które będą drogą do celu, jakim jest pracownik zaangażowany w rozwój firmy. Ludzie chcą pracować w miejscach, gdzie wykonywanie swojej pracy będzie przyjemne i rozwijające, a pomóc w tym mogą:
- dobra atmosfera
- grywalizacja
- wyjazdy integracyjne
- elastyczny czas pracy
- benefity
- system premii
- możliwość pracy zdalnej

Sposoby motywowania pracowników
Sposoby na zwiększenie wydajności pracowników są na tyle zróżnicowane, że niełatwo jest wymienić je wszystkie. Każdy natomiast zna ten jeden szczególny rodzaj, który wyjątkowo silnie potrafi zachęcić do pracy. Motywatory finansowe mogą się ujawniać jako systemy premiowe, podwyżki, udziały w zyskach czy dodatki do pensji. Innym sposobem jest rozwój pracowników. Umożliwienie dostępu do platform szkoleniowych lub organizowanie spotkań ze specjalistami zaspokoi potrzeby osób, którym zależy na samorozwoju. Proces motywowania pracowników powinien zakładać odpowiadanie na potrzeby pracowników pochodzące z obszarów, w które jesteś w stanie inwestować. Poczucie przynależności do grupy także może podnieść motywację pracowników. Pomóc w tym mogą indywidualne, codzienne rozmowy z pracownikami czy wyjazdy integracyjne. Ważne jest to, aby pracownik wiedział, że jest doceniany nie tylko jako część grupy, ale też jako jednostka. Istotę motywacji stanowi też dbanie o jakość komunikacji między każdą osobą w firmie.
Jak firmy motywują pracowników?
Największe firmy są dobrym przykładem, jak działa motywacja zastosowana w odpowiedni sposób. Oprócz korzyści materialnych, dla ludzi ważne jest poczucie odpowiedzialności za to, co tworzą. Dla przykładu, dla firmy Google najbardziej skuteczne okazało się to, że pracownik bierze odpowiedzialność za każdy element w swoim procesie pracy. Dzieje się tak dzięki temu, że jego wkład w pracę przynosi realne efekty. Potwierdza to efekt IKEA, wskazujący, że to, co zostało wytworzone przez danego pracownika samodzielnie, będzie mieć dla niego większą wartość. Da mu to większą satysfakcję z pracy i umożliwi zaspokojenie potrzeby umiejętności. Odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi pozwoli poznać mocne strony każdego pracownika i wykorzystywać je do rozwoju firmy. Nie trzeba mieć dużych nakładów finansowych, aby móc wdrożyć je w życie. Wystarczy podjęcie określonego działania, którego celem będzie poznanie swoich pracowników.
Wypróbuj za darmo14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.