Jak utworzyć własną działalność

Jak otworzyć własną działalność w 2021 roku – zatrudnienie, umowy, składki

Autor: Kadromierz

15 lutego 2021

Przeczytaj w: 2 minuty

Z roku na rok liczba działalności gospodarczych na terenie Polski wzrasta. Pod tym względem 2021 rok prawdopodobnie nie będzie wyjątkiem. Jeżeli więc w nadchodzących miesiącach planujesz porzucić status etatowca, na rzecz założenia własnej firmy, koniecznie zapoznaj się ze zobowiązaniami, jakie musisz spełnić, by móc cieszyć się z prowadzenia swojego nowego biznesu!

Jak założyć działalność gospodarczą?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak właściwie jest działalność gospodarcza. Pojęciem tym określa się samodzielne prowadzenie ciągłych i zorganizowanych działań zarobkowych. Decydując się na założenie własnej firmy, czyli przejście na tryb samozatrudnienia, przedsiębiorca zyskuje dużą samodzielność, związaną nie tylko z określaniem własnego nakładu pracy, ale i swobodą w podejmowaniu decyzji firmowych.

Zanim jednak interesant rozpocznie swoje działania biznesowe, powinien zastanowić się, jakich przychodów oczekuje od zakładanego przedsiębiorstwa. W tym celu niezbędne jest utworzenie skrupulatnego biznesplanu. Aspekt ten jest niezwykle istotny, bowiem to właśnie on stanowi odpowiedź, czy konieczna jest rejestracja nowo powstałej firmy. W przypadku nierejestrowanej działalności musi on bowiem liczyć się z ograniczeniami, związanymi z przychodami – miesięcznie nie mogą one przekroczyć 1400 zł.

Rejestracja firmy

Jeżeli więc ambicje przedsiębiorcy są znacznie większe, musi on zarejestrować swoją firmę w systemie CEIDG. Służy do tego wniosek CEIDG-1, który można wypełnić w urzędzie, telefonicznie lub elektronicznie. Od momentu rejestracji działalność gospodarcza może być już prowadzona. Ponadto zgłoszenie wniosku jest tożsame z zarejestrowaniem przedsiębiorcy jak podatnika w ZUS-ie.

Rozpoczęcie działalności a składki ZUS

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w 2021 roku bezpośrednio wiąże się z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Za pierwszy pełny miesiąc funkcjonowania przedsiębiorstwa podatnik musi złożyć do ZUS-u deklarację ZUS DRA. Potem pozostaje mu już tylko systematyczne opłacanie wyznaczonych składek, które w 2021 roku wynoszą 1457,49 zł miesięcznie. W tym miejscu warto podkreślić, że transakcja ta jest obowiązkowa, niezależnie od tego, czy firma przynosi dochody.

Dodatkowe ulgi

Niemniej świeżo upieczeni przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ulg w tym zakresie. Jedną z nich jest Ulga na start, zakładająca półroczne zwolnienie z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Uprawnione są do niej osoby, które prowadzą swoją pierwszą działalność gospodarczą. Innym sposobem na obniżenie opłat jest ZUS preferencyjny, w którym suma składek jest wyliczana na podstawie preferencyjnych stawek (w 2021 roku opłata wynosi 647,59 zł). Z ulgi tej można jednak korzystać wyłącznie przez 6 miesięcy.

Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz