Jednoosobowa działalność gospodarcza – 8 kroków
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 06/12/2023
Wiele osób pracujących na etacie lub dopiero szukających pomysłu na swoją karierę zawodową planuje otworzyć działalność gospodarczą. Co trzeba wiedzieć i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, zanim podejmie się ostateczną decyzję?
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
- 1 Kiedy powstaje obowiązek rejestracji działalności gospodarczej?
- 2 Jak poszukiwać klientów? Dlaczego warto korzystać z reklamy w sieci?
- 3 Jednoosobowa działalność gospodarcza – ZUS i NFZ
- 4 Jednoosobowa działalność gospodarcza – podatki
- 5 Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty
- 6 Kiedy zatrudnić pierwszego pracownika? Jaką umowę mu zaproponować?
- 7 Zaplanuj czas wolny oraz urlopy
- 8 Pamiętaj, by gromadzić zapasy i inwestować
Kiedy powstaje obowiązek rejestracji działalności gospodarczej?
Zgodnie z aktualnymi przepisami działalność gospodarcza jest w Polsce ewidencjonowana. W 2011 roku został stworzony specjalny system – Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorcy za jego pośrednictwem mogą założyć firmę, a także wprowadzić zmiany dotyczące już prowadzonego podmiotu. Obowiązek rejestracji nie dotyczy jednak wszystkich. Osoby fizyczne, których dochód w żadnym z miesięcy nie przekracza równowartości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku jest to 1300 zł), i które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej, nie muszą w ogóle rejestrować firmy. Pod warunkiem, że nie działają w branży wymagającej koncesji lub specjalnego zezwolenia.
Jak poszukiwać klientów? Dlaczego warto korzystać z reklamy w sieci?
Największą bolączką osób rozpoczynających działalność jest brak klientów i zbyt mała liczba zamówień. Dlatego warto – oprócz wykorzystania dotychczasowych kontaktów – zareklamować się w sieci. Można w tym celu wykorzystać portale społecznościowe lub program partnerski Google. To niedrogie i skuteczne narzędzia, zwłaszcza jeżeli prowadzi się działalność lokalną.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – ZUS i NFZ
Rozpoczynając prowadzenie działalności, musimy zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. W pierwszych 6 miesiącach mamy możliwość skorzystania z „Ulgi na start” i nie opłacać składek społecznych. Po upływie tego okresu pojawia się następna okazja do obniżenia kosztów. Przez kolejne dwa lata jednoosobowa działalność gospodarcza ZUS może opłacać w obniżonej kwocie, korzystając z preferencyjnej podstawy. Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie na zakup sprzętu lub inwestycje.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – podatki
Zanim nasza działalność wystartuje, musimy wybrać formę opodatkowania. Mamy do dyspozycji: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową. W pierwszym przypadku obowiązują dwie stawki podatku – 17 oraz 32 proc. Opodatkowaniu podlega dochód z działalności, a więc wartość przychodów pomniejszona o poniesione koszty. W wyższy próg można „wpaść”, jeżeli osiągnie się dochód większy niż 85 528 zł. Podatek liniowy przewiduje natomiast jedną stawkę, niezależnie od poziomu zysków. Nie ma w nim kwoty wolnej. Z jakiej jeszcze formy opodatkowania może skorzystać w ramach jednoosobowej działalność gospodarczej? Podatki z jej prowadzenia będą odprowadzane również w formie ryczałtu lub karty podatkowej.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty
W każdej działalności trzeba uwzględnić koszty jej prowadzenia, a więc kwoty, jakie będą przeznaczane na zakup materiałów, wynajem lokalu, paliwo do samochodu, czy abonament na telefon komórkowy. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania albo oczekiwań w pierwszych miesiącach zysków należy sporządzić zestawienie, z którego dowiemy się, kiedy „zaczniemy zarabiać”, a więc ile musimy wykonać transakcji i na jakie kwoty, by pokryć podstawowe koszty.
Kiedy zatrudnić pierwszego pracownika? Jaką umowę mu zaproponować?
Wraz z rozwojem firmy wzrośnie liczba zamówień (czego życzymy wszystkim Czytelnikom), ale doba w dalszym ciągu będzie mieć raptem 24 godziny. Co powinna więc zrobić osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarcza? Zatrudnienie pracownika wydaje się być rozsądnym pomysłem. Warto pomyśleć o tym wcześniej, tak by, mieć gotowe rozwiązanie w momencie, gdy zacznie nam brakować czasu na wykonanie wszystkich zadań. Trzeba rozważyć, jaką umowę zaproponujemy kandydatowi. Umowa o pracę stawia przed nami większe wymagania, podczas gdy umowa zlecenie i o dzieło są bardziej elastyczne i stwarzają mniejsze koszty dla firmy. Nic więc dziwnego, że są częściej wybierane przez początkujących przedsiębiorców.
Zaplanuj czas wolny oraz urlopy
To kolejne wyzwanie, przed którym staje jednoosobowa działalność gospodarcza. Koszty, składki, obowiązki urzędowe, samodzielne zdobywanie klientów – jakby tego było mało. Kolejna sprawa to planowanie odpoczynku. W przeciwieństwie do pracy na etacie tutaj nie mamy zagwarantowanego urlopu wypoczynkowego. Musimy sami tak zaplanować swoją aktywność, by znaleźć czas np. na wakacyjne wyjazdy. Jeżeli prowadzimy intensywną współpracę z klientami, warto poinformować ich z wyprzedzeniem o planowanej nieobecności.
Pamiętaj, by gromadzić zapasy i inwestować
Ostatnia rzecz, o której zapomina wielu przedsiębiorców (zwłaszcza tych początkujących), to racjonalne planowanie wydatków. Zdarza się, że zyski w pierwszych miesiącach znacznie przewyższą oczekiwania. Nie oznacza to jednak, że już staliśmy się „bogaczami”. Wręcz przeciwnie – nadwyżkę warto odłożyć lub zainwestować np. w nowy sprzęt do firmy. Tak samo, jak największe spółki giełdowe, wahaniom rynkowym podlega też choćby najmniejsza jednoosobowa działalność gospodarcza. Zatrudnienie pracownika lub zakup nowego samochodu firmowego zawsze wymaga zgromadzenia wcześniej odpowiednich oszczędności.