
Czy możliwe jest przerwanie urlopu rodzicielskiego?
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 07/12/2018
Zmiana sytuacji materialnej, inny pomysł na podział obowiązków małżeńskich bądź nagłe pojawienie się oczekiwanego miejsca w żłobku, które wcześniej wydawało się nieosiągalne – te i podobne wydarzenia powodują, że coraz więcej rodziców zadaje sobie pytanie: czy można przerwać urlop rodzicielski?

Kiedy można skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Pracownikowi, który takie wymaganie spełnia, urlop rodzicielski udzielany jest w wymiarze do:
- 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- 34 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.
Urlop rodzicielski nie musi być wykorzystany jednorazowo. Można go podzielić na części aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego, należy złożyć pisemny wniosek na nie mniej niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Zgodnie z art. 182 Kodeksu pracy pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika.
Zobacz, komu przysługuje i ile trwa urlop macierzyński i urlop ojcowski!

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego
Przerwanie urlopu rodzicielskiego jest możliwe, jednak konsekwencje są różne w zależności od czynników. Jednym z nich jest to, czy taki urlop planuje się przekazać w części na rzecz ojca dziecka. W takiej sytuacji z dostępnej „puli” rodzice korzystają we dwoje. Mogą oni nawet przebywać na urlopie jednocześnie, jednak wówczas skróci się on do okresu 16 tygodni.
Czy urlop rodzicielski można przerwać i wykorzystać w późniejszym okresie?
Tak. Istnieje możliwość przerwania urlopu rodzicielskiego i zachowania jego części „na później”. Dokładnie można odłożyć w ten sposób 16 tygodni, które następnie należy wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.
Trzeba jednak pamiętać, że zasada ta działa tylko wtedy, gdy początkowo zdecydujemy się jedynie na urlop macierzyński, a później go „przedłużymy”, a więc przejdziemy na urlop rodzicielski. Jeżeli natomiast „od razu” (do 21 dni po porodzie) złożymy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wówczas pozostała część „nie przechodzi” na późniejszy okres – w przypadku rezygnacji niewykorzystany urlop rodzicielski przepada. Matka może jednak przekazać go ojcu. W takim wypadku pisemny wniosek pracownika musi trafić do pracodawcy nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego a należne świadczenia
Wysokości należnych świadczeń z tytułu pozostawania na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim różnią się w zależności od tego, czy kobieta od razu zdecydowała się wykorzystać całe 52 tygodnie urlopów, czy też najpierw przebywała na urlopie macierzyńskim, a dopiero później zdecydowała się również na urlop rodzicielski.
Jeżeli od razu zawnioskujemy o przyznanie 52 tygodni urlopu, zasiłek będzie przez cały ten okres wynosił równowartość 80 proc. wysokości dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli natomiast najpierw skorzystamy jedynie z urlopu macierzyńskiego, to otrzymamy 100 proc. wynagrodzenia, a po późniejszej decyzji o przejściu na urlop rodzicielski przyznane świadczenie wyniesie 60 proc. tej wartości.
Czy można przerwać urlop rodzicielski i otrzymać wyrównanie zasiłku?
Tak. Jeżeli kobieta początkowo zadeklarowała urlop 52-tygodniowy (80 proc. zasiłku), a następnie zdecydowała się na przerwanie urlopu rodzicielskiego, to należy jej się wyrównanie „brakujących” 20 proc. zasiłku, tak by otrzymane świadczenie wynosiło 100 proc., jak w przypadku skorzystania jedynie z urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo – niezależnie od innych czynników – jeżeli wyliczony zasiłek miałby wynosić poniżej 1000 złotych, matce przysługuje wyrównanie do tej kwoty.
Czy urlop rodzicielski można łączyć z pracą?
Chęć szybkiego powrotu do pracy nie musi oznaczać rezygnacji z urlopu rodzicielskiego. Na podstawie wniosku składanego nie krócej niż 21 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca powinien pozwolić pracownikowi łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem obowiązków zawodowych, chyba że uniemożliwia to organizacja pracy lub jej rodzaj. Odrzucenie takiego wniosku musi być przez pracodawcę uzasadnione w formie pisemnej.
W przypadku takiego łączenia urlopu z wykonywaniem pracy wymiar urlopu rodzicielskiego wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej podczas urlopu. Jego długość nie może przekroczyć jednak:
- 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu,
- 68 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu.
Jeśli pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pełnieniem obowiązków zawodowych przez część urlopu, okres urlopu rodzicielskiego zostaje wydłużony proporcjonalnie wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego.
Jakie uprawienia ma rodzic? Sprawdź inne przywileje!
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.