Różnice pokoleniowe – jak sobie z nimi radzić w zarządzaniu czasem pracy
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 19/07/2024
Bezsprzecznie rynek pracy to jedno z niewielu miejsc, w których różnice pokoleniowe są bardzo zauważalne oraz odczuwalne. To właśnie tutaj gromadzą się bowiem członkowie aż czterech pokoleń, poszukujący zajęcia, które nie tylko będzie odpowiadało ich kompetencjom, ale także umożliwi im godne życie. Dla przedsiębiorców stworzenie zgranego zespołu różnopokoleniowego stanowi ogromne wyzwanie. Jak w takiej sytuacji radzić sobie z kwestią zarządzania czasem pracy?
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Różnice pokoleniowe – co to takiego?
Współczesny rynek pracy w Polsce jest niezwykle zróżnicowany. Bezpośrednio dotyczy to funkcjonujących na nim ludzi, którzy już mają lub dopiero poszukują swojego miejsca do przyszłego rozwijania kariery zawodowej. Obecnie obowiązujący wiek emerytalny, jak również wiele innych czynników sprawiło, że różnica wieku między najmłodszym a najstarszym członkiem rynku pracy stanowi… przepaść. Trudno więc wyobrazić sobie, iż te dwie osoby, mogłyby spotkać się przy jednym biurku w danej firmie. Takie sytuacje mają jednak miejsce.
Nierozerwalnie z pojęciem różnic pokoleniowych wiąże się kwestia zmian, jakie zaprowadzają ich członkowie, wchodząc na rynek pracy. Każda z pojawiających się generacji charakteryzuje się bowiem innym podejściem, zaangażowaniem czy predyspozycjami. Niezaprzeczalnie wpływ na taki stan rzeczy mają dotychczasowe doświadczenia – w tym także i historia – otoczenie środowiskowe czy znaczenie nowoczesnych technologii w codziennym życiu. Jak zatem obecnie prezentują się pokolenia na rynku pracy?
Pokolenie Baby Boomers
Osoby określane mianem Baby Boomers to obecnie najstarsze aktywne zawodowo pokolenie. Jego przedstawiciele mają od 58 do 72 lat. Osobom tym przyszło jednak funkcjonować w trudnych warunkach socjalizmu oraz gospodarki wolnorynkowej. Z tego względu są oni nastawieni przede wszystkim na jak najlepsze wykonywanie powierzonych obowiązków, które mają doprowadzić do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Pokolenie Baby Boomers charakteryzuje się niezwykłym zaangażowaniem oraz umiejętnością współdziałania, jednocześnie pozostawiając w sobie namiastkę niezależności i indywidualizmu. Dla takich osób najważniejsza jest klarowna i bezpośrednia komunikacja, oparta na wzajemnym porozumieniu oraz informacji zwrotnej.
Pokolenie X
Członkowie pokolenia X to osoby, które obecnie mają od około 42 do 57 lat i pozostają czynne zawodowo. Mottem, które bardzo często im przyświeca, jest: „żyję, aby pracować” – stąd też są to osoby, które wykazują się ogromnym zaangażowaniem i pracowitością. W przeciwieństwie do swoich poprzedników są oni jednak o wiele bardziej nastawieni na sam cel, aniżeli proces jego osiągania. Zazwyczaj cechują się rzetelnością oraz profesjonalizmem.
Pokolenie Y
W grupie pokoleniowej Y znajdują się osoby pomiędzy 27 a 41 rokiem życia, które uznają, że praca jest im niezbędna do… życia. Członkowie tej grupy jako pierwsi dorastali w cieniu pionierskich technologicznych osiągnięć oraz Internetu. Dlatego też ich główną zaletą jest biegłość w sprawnym poruszaniu się wśród technologicznych nowości. Dodatkowo cechuje ich podzielność uwagi, która bezpośrednio przekłada się na umiejętność realizowania wielu zadań jednocześnie.
Osoby z pokolenia Y są nastawione przede wszystkim na rozwój, czemu towarzyszą niezwykłe ambicje zawodowe oraz umiejętność przystosowywania się do zachodzących zmian.
Pokolenie Z
Pokolenie Z to osoby aktywne zawodowo przed 30. rokiem życia, które utożsamiają pracę z pasją. Od wczesnego dzieciństwa miały one bezpośredni i nieograniczony kontakt z Internetem, dzięki czemu nowoczesne technologie nie stanowią dla nich żadnej tajemnicy. Pokolenie Z charakteryzuje się dużą indywidualnością, rzutkością oraz elastycznością. Niemniej jednak jego członkowie dla własnej korzyści mogą być bardzo przedsiębiorczy.
Jak zarządzać wielopokoleniowym zespołem?
W związku z niezwykle rozbudowanym i różnorodnym rynkiem pracy, w bardzo wielu firmach zdarza się sytuacja, że zatrudnione zostają osoby, między którymi dostrzegalna jest przepaść pokoleniowa. Może to mieć swoje zalety – jak, chociażby możliwość szybkiego wyszkolenia nowych pracowników przez starszych, profesjonalnych kolegów. Niemniej jednak ma również wiele wad, które niewątpliwie determinują ograniczenia w prawidłowej komunikacji.
Każdy przedsiębiorca, który decyduje się zbudować swój system pracy na mieszanych warunkach, powinien pamiętać, że niezwykle istotne jest zapoznanie się z charakterystyką poszczególnych pokoleń. Tylko wtedy każdy pracownik w firmie zostanie odpowiednio potraktowany. Wskazówki zawarte w opisach jasno mówią także o zasadach, jakie warto wdrożyć do swojej firmy, aby ułatwić wszystkim pracę.
Postaw na innowację, która nie przytłacza!
Integracja różnych pokoleń w jednej firmie może przebiegać na bardzo wiele sposobów. Oprócz tradycyjnych metod budowania więzi – czyli wspólnych spotkań, szkoleń czy rozmów – niezwykle ważna jest także sama kwestia zarządzania czasem pracy zespołu. Warto pamiętać, że w przypadku firmy to właśnie nastawienie na cel oraz dążenie do jego osiągnięcia są głównym motorem, który scala cały zespół bez względu na wiek jego członków.
Jednym ze sposobów zarządzania czasem pracy w zespole różnopokoleniowym jest zastosowanie niezawodnego narzędzia, jakim jest Kadromierz. W dużym stopniu upraszcza on wszelkie obowiązki, jakie ciążą na pracownikach. Osoby biegłe technologicznie z pewnością docenią, że od teraz wszystkie niezbędne sprawy będą mogły załatwiać bezpośrednio ze swojego smartfonu – za pomocą aplikacji mobilnej Kadromierz!
Starsze pokolenie zaś otrzyma dostęp do intuicyjnego interfejsu, który jest niezwykle prosty w obsłudze. Co więcej, zyskują oni pewność, że każda wdrażana zmiana jest zgodna z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Rozwinięte narzędzie Kadromierz automatycznie zapewnia bowiem weryfikację takich danych – choćby zgodność tworzonego grafiku z Kodeksem pracy!
Niewątpliwie pomimo innowacyjnej wersji nowoczesne narzędzie Kadromierz jest dobre dla każdego pracownika! Jeżeli więc pragniesz efektywniej zarządzać czasem pracy swojego różnopokoleniowego personelu, możesz mieć pewność, że każdy z jego członków znajdzie coś dla siebie!
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.