
Jak długo idzie przelew bankowy?
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 09/01/2019
Niezależnie, czy potrzebujemy szybko przekazać pieniądze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy zależy nam na terminowym opłaceniu zapomnianego rachunku lub zwrocie pieniędzy przyjacielowi, zawsze w takich chwilach zadajemy sobie jedno i to samo pytanie: jak długo idzie przelew?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od tego, z jakiego banku dokonujemy transakcji oraz w którym banku ma rachunek odbiorca przelewu. W przypadku ING sesje przychodzące zostaną rozliczone po godz. 11:00, jeżeli środki zostały wysłane z drugiego banku przed I sesją ELIXIR. Dla 2. i 3. sesji ELIXIR będą to odpowiednio godziny: 15:00 oraz 17:00.
Sesje ELIXIR – mBank i inne banki
Musimy także wziąć pod uwagę obowiązujące w banku nadawcy sesje wychodzące. mBank, bo to on posłuży jako przykład, przelewa pieniądze w godzinach: 05:55, 9:55 oraz 13:25. Jeszcze inaczej wyglądają sesje PKO BP. Pieniądze są wysyłane na konta w innych bankach o następujących porach: 08:00, 11:45 oraz 14:30. Sesje przychodzące w tym banku odbywają się natomiast o: 11:30, 15:10 oraz 17:30. Trzeba więc każdorazowo uwzględnić pory sesji w obu instytucjach bankowych – zarówno tej, z której dokonywany jest przelew, jak i tej, do której pieniądze mają dotrzeć. Wyjątkiem są jedynie transakcje w ramach tego samego banku. W takiej sytuacji środki są widoczne u odbiorcy niemal natychmiastowo.
Przelewy natychmiastowe w ramach systemu ELIXIR
Większość banków posiada w swojej ofercie przelewy natychmiastowe. Są one dodatkowo płatne, ale zazwyczaj ich koszt w ramach kanałów internetowych nie przekracza kilku złotych. Część banków oferuje np. dwa pierwsze tego typu przelewy w miesiącu za darmo, a opłatę nalicza dopiero za kolejne. Korzystając z tego rozwiązania, można m.in. opłacić rachunki „na ostatnią chwilę”, jeżeli zapomnieliśmy tego zrobić wcześniej, spłacić szybko kartę kredytową w innym banku, zarezerwować bilet czy dokonać płatności w sklepie internetowym, by przyspieszyć wysyłkę zamówionego towaru. Trzeba jednak pamiętać, że na tego typu transakcje większość banków nakłada limity – dotyczące liczby przelewów dziennie, ich łącznej wartości lub wysokości pojedynczego przelewu.
Sesje ING i innych banków a płatności błyskawiczne
Od pewnego czasu coraz popularniejsze stają się serwisy obsługujące płatności błyskawiczne. Możliwość skorzystania z nich pojawia się m.in. podczas opłacania rachunków za telefon komórkowy, robienia zakupów przez Internet itp. Mechanizm działania jest podobny, jak w przypadku przelewów natychmiastowych, ale samą płatność obsługuje firma zajmująca się pośrednictwem finansowym. Żeby dokonać transakcję, nie musimy posiadać wiedzy na temat tego, w jakich godzinach odbywają się w poszczególnych bankach sesje. ING, Pekao czy Bank Spółdzielczy? Niezależnie od tego, gdzie nasz adresat ma konto, ujrzy on pieniądze już po chwili.
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.