5 wskazówek, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu pracowników w Twojej klinice
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 28/08/2024
Wypalenie zawodowe lekarzy i pracowników medycznych to częsty problem w wielu placówkach medycznych. Coraz więcej młodych lekarzy zgłasza się do psychologów z objawami wypalenia zawodowego przez nadmierny stres w pracy. Dowiedz się, jak można zapobiegać temu syndromowi.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Przyczyny wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem nawet już u młodych osób. Wśród przyczyn wypalenia zawodowego wśród pracowników medycznych znajdują się m.in.:
- rosnące wymagania w środowisku pracy,
- praca z ludźmi,
- zaangażowanie emocjonalne,
- brak możliwości kontroli otoczenia,
- nadmiar obowiązków,
- brak satysfakcji z pracy.
Warto pamiętać, że wpływ na odczuwanie skutków wyżej wymienionych aspektów zależy od różnic indywidualnych każdego człowieka. Jedna osoba może być mniej podatna na stres od drugiej. Dlatego też nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiegać wypaleniu zawodowemu we wczesnych jego etapach.
Objawy wypalenia zawodowego
U każdego pracownika objawy mogą manifestować się w inny sposób. Specjaliści zajmujący się badaniem wypalenia zawodowego wyszczególniają 3 kategorie objawów – psychiczne, emocjonalne i fizyczne.
Wśród objawów somatycznych znajdują się:
- bóle głowy i mięśni,
- zaburzenia rytmu snu,
- choroby układu pokarmowego,
- wypadanie włosów,
- ogólne osłabienie organizmu,
- uzależnienia.
Do objawów psychicznych można zaliczyć:
- obniżenie poczucia własnej wartości,
- obniżenie nastroju,
- unikanie kontaktów z innymi ludźmi,
- cynizm,
- agresja,
- lekceważenie problemów,
- utrata szacunku do siebie.
Ostatnią kategorią objawów, są objawy emocjonalne:
- pobudzenie,
- osamotnienie,
- brak motywacji,
- problemy z koncentracją,
- problemy z kontrolowaniem emocji.
Chcesz się dowiedzieć więcej o wypaleniu zawodowym? Przeczytaj nasz artykuł Wypalenie zawodowe – objawy, przyczyny oraz jak zapobiegać.
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?
Wprowadzenie działań zapobiegających wypaleniu zawodowemu powinno być szeroko dyskutowane w każdym zakładzie pracy. Temat ten jest szczególnie ważny w klinikach, gdzie pracownicy są wyjątkowo narażeni na wystąpienie tego syndromu.
Nauka efektywnego radzenia sobie ze stresem
Badania przeprowadzone na pielęgniarkach i pielęgniarzach w 2014 roku przez grupę badaczy pokazało, że styl radzenia sobie ze stresem skoncentrowany na problemie pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Polega on na skupieniu się na rozwiązaniu trudnej sytuacji, szukając różnych rozwiązań. Osoba działająca w ten sposób wykorzystuje zebrane informacje, aby obniżyć wpływ stresora.
Coraz więcej miejsc pracy organizuje szkolenia z radzenia sobie ze stresem z wykwalifikowanymi psychologami. Ważne, aby takie spotkania przeprowadzały osoby z odpowiednim doświadczeniem, aby uniknąć pojawienia się nieścisłości czy wprowadzania złych technik, które mogą tylko zaszkodzić pracownikom.
Praca nad przekonaniami
Przekonaniami nazywa się utrwalone schematy myślenia. Są to myśli, które pozwalają nam kategoryzować i porządkować świat. Przykładem przekonania może być stwierdzenia „Jestem za słaba psychicznie, żeby pomagać pacjentom”. Praca nad przekonaniami ma pomóc zidentyfikować ten rodzaj myślenia, sprawdzić jego prawdziwość, a na końcu zmienić na zdrowszą formę.
Niwelowanie czynników stresogennych w środowisku
Niwelowanie czynników stresogennych w środowisku może być trudne do wprowadzenia w życie. Jako pracodawca dobrze, abyś spotkał(a) się ze swoimi pracownikami w celu znalezienia rozwiązań, które pozwolą, choć w niewielkim stopniu zmniejszyć ilość sytuacji powodujących stres. Porozmawiaj ze swoimi pracownikami o tym, co jest dla nich najtrudniejsze w organizacji pracy.
Oddzielanie życia zawodowego od prywatnego
Powiedzenie, że oddzielanie życia zawodowego od prywatnego jest ważne, wydaje się łatwiejsze niż rzeczywiście zrobienie tego. Pamiętaj jednak, że dystansując się od spraw zawodowych w domu, dbasz o swoje zdrowie psychiczne. Ciągłe zamartwianie się i myślenie o pacjentach może wzmagać stres.
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to podstawy, które warto wprowadzić w życie jak najszybciej. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin do organizmu zniweluje skutki ich niedoboru, a aktywność fizyczna może stać się hobby pozwalającym rozładować stres po całym dniu w pracy.
Sprawdź innowacyjny program dla placówek medycznych do zarządzania czasem pracy.