Wypowiedzenie umowy najmu – wzór [PDF/DOC]
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 16/07/2024
Każda ze stron umowy najmu – zarówno wynajmujący, jak i najemca – ma prawo do jej wypowiedzenia. W pewnych okolicznościach możliwe jest nawet dokonanie tego bez zachowania okresu wypowiedzenia. Sprawdź, jak wygląda wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony bądź nieokreślony i pobierz darmowy wzór wypowiedzenia umowy najmu.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
- 1 Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony
- 2 Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony
- 3 Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu umowy najmu?
- 4 Rozwiązanie umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym
- 5 W jakiej formie należy złożyć wypowiedzenie?
- 6 Wypowiedzenie umowy najmu a zaległości z zapłatą czynszu
- 7 Wzór wypowiedzenia umowy najmu
Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony
Umowa najmu na czas określony charakteryzuje się ustalonym terminem jej obowiązywania – stosunek najmu kończy się automatycznie po upływie określonego okresu bez potrzeby dodatkowych formalności. Niemniej, zdarzają się sytuacje, kiedy jedna ze stron chciałaby rozwiązać umowę przed jej końcem. Zgodnie z art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, to zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli w umowie przewidziano taką możliwość. Jeżeli nie przewidziano takiej opcji, możliwe staje się wyłącznie rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron.
Przykładem może być sytuacja, gdy najemca znajduje nowego lokatora, który chce przejąć najem. W takiej sytuacji wynajmujący ma prawo odmówić zgody na zmianę najemcy. Jednak jeśli wynajmujący zgodzi się na taką zamianę, konieczne jest sporządzenie dokumentu wypowiedzenia umowy najmu, który powinien być podpisany przez obie strony. Zawarcie aneksu do pierwotnej umowy nie jest wystarczające, ponieważ umowa na czas określony musi być zakończona formalnie, a nowy stosunek najmu wymaga odrębnego dokumentu.
W sytuacji, gdy najemca chce przedterminowo zakończyć umowę, wynajmujący ma prawo zatrzymać kaucję, jeżeli zostało to przewidziane w umowie, jako zabezpieczenie wykonania warunków umowy. Działa to jako rekompensata za potencjalne straty wynikające z przedwczesnego zakończenia najmu.
Z kolei, gdy to wynajmujący chce zakończyć umowę przed jej terminem, najemca nie ma obowiązku wyrazić na to zgody. W takim przypadku, jeśli najemca zgodzi się na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, powinien otrzymać zwrot kaucji w całości, o ile nie naruszył warunków umowy.
Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony
Umowa najmu zawarta na czas nieokreślony może, choć nie musi zawierać okresu wypowiedzenia umowy. Kwestia wypowiedzenia umowy najmu jest regulowana przez Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego, okresy wypowiedzenia umowy najmu zależą od częstotliwości płatności czynszu.
Czynsz płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc
Wypowiedzenie umowy najmu musi być złożone najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego. Oznacza to, że jeśli czynsz jest płatny, na przykład, co cztery miesiące, wypowiedzenie powinno nastąpić z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, przy czym musi zakończyć się na koniec pełnego kwartału (31 marca, 30 czerwca, 30 września lub 31 grudnia).
Czynsz płatny miesięcznie
W tym przypadku wypowiedzenie umowy najmu musi być dokonane na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Oznacza to, że jeśli wypowiedzenie zostanie złożone w dowolnym dniu miesiąca, zakończy się ono na koniec kolejnego miesiąca (np. złożone 15 stycznia, będzie skuteczne dopiero na koniec lutego).
Czynsz płatny dziennie
Jeśli czynsz jest rozliczany codziennie, wypowiedzenie umowy najmu może być złożone z jednodniowym wyprzedzeniem. Oznacza to, że umowa może być wypowiedziana na dowolny następny dzień (np. wypowiedzenie złożone 1 lipca, będzie skuteczne dopiero od 2 lipca).
Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu umowy najmu?
Aby wypowiedzenie umowy najmu było ważne, powinny się w nim znaleźć określone elementy. Informacje, które należy umieścić w tym dokumencie to:
- miejscowość i data sporządzenia wypowiedzenia umowy najmu,
- dane osoby sporządzającej wypowiedzenie (najemca lub wynajmujący), takie same, jak na pierwotnej umowie,
- dane drugiej strony umowy (osoby, której umowa jest wypowiadana), takie same jak na umowie pierwotnej,
- podstawę prawną, która pozwala nam na wypowiedzenie – np. artykuł z Kodeksu cywilnego lub zapis w umowie najmu,
- dane lokalu, którego dotyczy umowa,
- tryb wypowiedzenia umowy najmu – ze skutkiem natychmiastowym, z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub za porozumieniem stron,
- termin, w którym umowa przestaje obowiązywać,
- uzasadnienie wypowiedzenia umowy najmu,
- podpis osoby wypowiadającej umowę.
Wypowiedzenie umowy najmu powinno zostać sporządzone w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. Przepisy Kodeksu cywilnego nie wymagają, żeby rozwiązanie umowy najmu było poświadczone notarialnie.
Rozwiązanie umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym
Zgodnie z Kodeksem cywilnym zarówno wynajmujący, jak i najemca mają możliwość wypowiedzenia umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym. Najemca może tego dokonać, jeśli w momencie przekazania lokalu posiadał on istotne wady, mające wpływ na użytkowanie nieruchomości, o których wynajmujący nie poinformował najemcy.
Z kolei, zgodnie z art. 667 § 2 Kodeksu cywilnego wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu ze skutkiem natychmiastowym, jeśli najemca:
- użytkuje nieruchomość sprzecznie z jej przeznaczeniem,
- nie dba o nieruchomość i naraża ją na uszkodzenia lub stratę,
- wynajmuje nieruchomość lub jej część osobom trzecim bez zgody wynajmującego i wbrew zasadom zawartym w umowie,
- nie płaci czynszu – brak wpłaty za co najmniej dwa pełne okresy płatności.
W jakiej formie należy złożyć wypowiedzenie?
Wypowiedzenie umowy najmu jest ważne pod warunkiem, że zostanie dostarczone drugiej stronie umowy w odpowiedni sposób. Najlepiej zrobić to osobiście. Wówczas można uzyskać podpis od drugiej strony umowy, który stanowi potwierdzenie odbioru dokumentu. Nie zawsze jednak jest możliwe osobiste złożenie wypowiedzenia. Wówczas osoba wypowiadająca umowę może wysłać dokument listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.
Wypowiedzenie umowy najmu a zaległości z zapłatą czynszu
Warto wiedzieć, że przepisy Kodeksu cywilnego z założenia chronią lokatorów i w niektórych sytuacjach wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego nie jest możliwe. W art. 667 § 2 KC znajduje się zapis, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę, jeśli najemca zalega z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności. Jednak w tej sytuacji wynajmujący ma obowiązek najpierw przedstawić najemcy pisemne wezwanie do zapłaty, a następnie wyznaczyć dodatkowy miesiąc na uregulowanie zaległości. Dopiero po tym czasie możliwe jest wypowiedzenie umowy.
Wzór wypowiedzenia umowy najmu
Jeśli chcesz mieć pewność, że wypowiedzenie umowy najmu jest zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego oraz że zawiera wszystkie wymagane elementy, skorzystaj z darmowego wzoru poniżej.
Zarządzaj czasem pracy swoich pracowników efektywnie dzięki Kadromierzowi – innowacyjnemu narzędziu, które łączy funkcje grafików online, ewidencji czasu pracy i rejestracji czasu pracy w jednym zintegrowanym systemie. To idealne rozwiązanie dla firm z różnych branż, które chcą usprawnić zarządzanie zespołem i poprawić operacyjną płynność. Zarejestruj się już dziś, by zacząć oszczędzać czas i zwiększyć kontrolę nad harmonogramami pracy.
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.