Progi podatkowe w Polsce – jak dokładnie działają?

Jak mówi stare przysłowie: „dwie rzeczy w życiu są pewne – śmierć i podatki”. W dzisiejszym tekście opiszemy, jak wyglądają progi podatkowe w Polsce. Dowiesz się m.in., jakie są stawki podatku dochodowego w zależności od osiągniętych w danym roku dochodów oraz co zrobić, by nie wejść w drugi próg.

Progi podatku dochodowego w Polsce

Obecnie w Polsce funkcjonują dwa progi podatkowe:

 • 18% – dla dochodów do 85 528 zł;
 • 32% – dla dochodów powyżej 85 528 zł.

Od 1 stycznia 2020 roku ma zacząć obowiązywać nowy 1. próg podatkowy. Jeżeli wnioskowane przepisy wejdą w życie, wyniesie on:

 • 17% – dla dochodów do 42 764 zł.

Ponadto podatnikom przysługuje kwota wolna od podatku. Również i ona jest uzależniona od osiąganych dochodów. Jej wysokość to:

 • 8 000 zł – dla dochodu do 8 000 zł;
 • od 8 000 zł do 3 091 zł – dla dochodu od 8 001 do 13 000 zł;
 • 3 091 zł – dla dochodu od 13 001 zł do 85 528 zł;
 • od 3 091 zł do 0 zł – dla dochodu od 85 529 zł do 127 000 zł;
 • 0 zł – dla dochodu powyżej 127 000 zł.

Jak widać, im wyższa kwota dochodu, tym mniejsza kwota wolna oraz – co za tym idzie – kwota zmniejszająca podatek.

Jaka jest podstawa obliczenia podatku dochodowego?

Jeśli chcemy wiedzieć, czy obejmie nas wyższy próg podatkowy, musimy znać podstawę podatku. Uzyskamy ją, gdy od przychodu odejmiemy koszty jego uzyskania oraz składki zapłacone na ubezpieczenie społeczne. W ten sposób otrzymamy dochód. Teraz już wystarczy jedynie zaokrąglić go do pełnych złotych, by uzyskać podstawę podatku.

DOCHÓD PO ODLICZENIACH = PRZYCHÓD – KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU – SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE

Od tej kwoty obliczamy podatek – zgodnie z opisanymi wyżej progami. Następnym krokiem będzie odjęcie zapłaconych w ciągu roku składek na ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku rozliczenia rocznego).

 • Podatek 32 % – od jakiej kwoty?

Próg podatkowy 32 % osiągną ci, których dochód w poprzednim roku przekroczył 85 528 zł. Należy jednak zaznaczyć, że wyższy podatek zapłacą jedynie od zarobków powyżej tej kwoty. Poniżej wzór:

 • PODATEK = 15 395,04 zł + 32 % * (kwota dochodu – 85 528 zł)

Wysokość podatków w Polsce dla osób z pierwszego progu.

O wiele prościej wygląda sytuacja, gdy mowa o dochodach nieprzekraczających 85 528 zł. Wtedy wzór jest mniej skomplikowany:

  PODATEK = dochód * 18 %

Przygotowując się do wypełnienia deklaracji rocznej lub zlecając to zadanie księgowemu, warto pamiętać o ulgach i zwolnieniach. Od podatku można odliczyć np. ulgi na dzieci. Od dochodu odlicza się natomiast m.in. wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, darowizny na organizacje pożytku publicznego czy ulgi na leki bądź sprzęt rehabilitacyjny. UWAGA: dla wszystkich tego typu wydatków trzeba posiadać odpowiednie dokumenty!

Przekroczenie progu podatkowego – jak temu zaradzić?

Najpopularniejszym sposobem na to, by „ominąć” II próg podatkowy, jest wspólne rozliczenie się z małżonkiem. Ta metoda zadziała jednak tylko wtedy, gdy ów małżonek zarabia mniej. Drugi próg podatkowy dla małżeństw wyniesie bowiem nie 85 528 zł, tylko aż 171 056 zł! Najbardziej korzystają na tym pary, w których jedna osoba poświęca się pracy zawodowej, a druga np. opiekuje się domem lub podejmuje jedynie dorywcze prace, przynoszące niewielki dochód.

Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz

Planowanie grafiku pracy
nie musi być skomplikowane!

Poznaj najlepszy system do tworzenia grafików i ewidencji czasu pracy.