
Na jakich warunkach odbywa się staż z urzędu pracy?
Przeczytaj w: 2 minuty
ostatnia aktualizacja: 14/11/2022
Staż z Urzędu Pracy jest jedną z form gromadzenia doświadczeń zawodowych i powiększania swojej atrakcyjności na rynku pracy przez osoby bezrobotne. Poniżej podajemy podstawowe informacje dotyczące tego zagadnienia, informujemy, komu przysługuje staż oraz jakie wynagrodzenie otrzymuje stażysta.
Ustawa wydana w 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazuje grupy osób, którym przysługuje skierowanie na staż. Są to:
- bezrobotni poniżej 25 roku życia,
- bezrobotni poniżej 30 roku życia, jeżeli ukończyli szkołę wyższą mniej niż 12 miesięcy wcześniej,
- bezrobotni po 50 roku życia,
- bezrobotni z wykształceniem średnim lub niższym, niemający doświadczenia zawodowego,
- kobiety wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka,
- bezrobotni samotnie wychowujący niepełnosprawne dziecko,
- długotrwale bezrobotni,
- bezrobotni z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osoby wracające na rynek pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności.
Wynagrodzenie za staż
Stażyście przysługuje wynagrodzenie, nazywane też „stypendium”, które wypłaca starosta (Urząd pracy). Wynosi ono równowartość 120% zasiłku dla bezrobotnych. Jak widać więc, ze stażu korzystają obie strony. Stażysta może zdobyć doświadczenie i nabyć nowe umiejętności, a pracodawca zyskuje dodatkowe ręce do pracy, nie ponosząc przy tym kosztów.
Lista obecności na stażu
Obecność na stażu musi być udokumentowana. Osoba odbywająca staż składa podpis przy każdym dniu, w którym była obecna. Na 30 dni odbywania stażu przysługuje jej 2 dni wolnego, które także należy wyszczególnić na liście. Dokumentuje się również okres przebywania na zwolnieniu lekarskim oraz nieusprawiedliwione nieobecności. Podpisaną i opieczętowaną listę dostarcza do Urzędu organizator stażu, na co ma 5 dni od zakończenia miesiąca, lub stażysta podczas umówionej wizyty.
Staż a uprawnienia emerytalne, składki i podatki
Jest jeszcze kilka powodów, dla których warto dbać o to, jak wygląda lista obecności. Staż z Urzędu Pracy wlicza się bowiem do okresu zatrudnienia, na podstawie którego zyskuje się uprawnienia emerytalne. Ponadto stażysta podlega ubezpieczeniu wypadkowemu i rentowemu. Pozytywną informacją dla osób przystępujących do stażu będzie też fakt, że otrzymane w jego ramach środki nie podlegają opodatkowaniu. Oznacza to, że nie muszą być od tych kwot odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy, ani nie trzeba go z tego tytułu płacić po zakończeniu roku podatkowego.
Czy pracodawca może rozwiązać staż?
Formalnie do rozwiązania stażu uprawniony jest Urząd Pracy, gdyż to z nim stażysta podpisuje umowę. Pracodawca może natomiast zawnioskować o rozwiązanie umowy, zwłaszcza jeżeli stażysta w jakiś sposób zawinił, np. stawił się nietrzeźwy w zakładzie pracy, zniszczył celowo ważne dokumenty czy zdarzają mu się nieusprawiedliwione nieobecności. Takie sytuacje jak najbardziej mogą być podstawą rozwiązania umowy z winy stażysty, a to z kolei wiąże się koniecznością zwrócenia przez niego części kosztów, np. poniesionych na badania lekarskie. Nie podlega natomiast zwrotowi otrzymane stypendium stażowe.
14-dniowy darmowy okres próbny. Testujesz plan Premium. Nie wymagamy karty.