
Jak być dobrym kierownikiem?
Przeczytaj w: 3 minuty
ostatnia aktualizacja: 13/11/2022
Tuż na początku kariery biznesowej świeżo upieczeni przedsiębiorcy bardzo często postanawiają sobie, że będą dobrymi kierownikami, a zatrudniani pracownicy zawsze będą mogli odnaleźć w nich oparcie. Niewątpliwie takie założeni są podyktowane przede wszystkim przez chęć nawiązania trwałej i solidnej współpracy z podwładnymi, którzy przecież stanowią filar każdej firmy. W późniejszej rzeczywistości bywa z tym jednak różnie. Czym zatem powinien cechować się dobry kierownik i jak nim być? Zapraszamy do wspólnych rozważań!
Cechy dobrego szefa. Jaki powinien być?
Dla wielu pracowników stwierdzenie „dobry kierownik” jest oksymoronem. W rzeczywistości niekiedy trudno jest nawiązać korzystną relację z osobą, której przeznaczeniem – jakby na to nie patrzeć – jest rządzenie i rozkazywanie innym ludziom. Niemniej jednak nie jest to rzecz niemożliwa. Wiele zależy jednak od obopólnego podejścia, jak również zaangażowania samego kierownika w budowanie wzajemnych stosunków. Rozważania na temat tego, jak być dobrym szefem, warto rozpocząć od przeanalizowania cech, jakie kryją się pod tym pojęciem.
Osoba na stanowisku kierowniczym powinna bowiem charakteryzować się przede wszystkim samodyscypliną oraz zorientowaniem na wyznaczony cel. Tylko szef, który potrafi zwizualizować swoją drogę biznesową, jest w stanie zmotywować do działania zespół pracowników. Ponadto nie może zabraknąć mu charyzmy, pewności siebie czy sumienności. Wśród istotnych cech znajduje się także opanowanie, umożliwiające radzenie sobie nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.

Oprócz tego w efektywnym zarządzaniu pracownikami niezwykle ważna jest asertywność, umiejętności mediacyjne oraz komunikatywność. Są to cechy, które pozwalają na budowanie silnych relacji, przy jednoczesnym zachowaniu dystansu hierarchicznego. Warto bowiem pamiętać, że dobry kierownik powinien budzić nie tylko sympatię, ale i szacunek. Jak sprawnie zarządzać zespołem pracowników?
Wszystkie z powyższych cech niewątpliwie przekładają się na kwestię efektywnego zarządzania zespołem pracowników. W tym aspekcie warto więc wspomnieć, że dobry szef to osoba, która potrafi zadbać o swoich podwładnych na każdej płaszczyźnie – zarówno zawodowej, jak i prywatnej. Wsparcie interpersonalne to jednak nie wszystko. Głównym zadaniem kierownika jest bowiem klarowne wyznaczanie celów oraz zadań, jakie mają realizować zatrudnieni. Dodatkowo muszą one pokrywać się z wizją firmy i obraną przez nią strategią rozwoju. Zapraszamy do artykułu, w którym dodatkowo dowiesz się jak zwiększyć efektywność pracowników.
Technologiczne narzędzia do zarządzania kadrą pracowniczą
Kompetentny kierownik to bez wątpienia osoba, która ma na uwadze dobro pracowników. Przejawy zaangażowania mogą objawiać się na wielu płaszczyznach – w tym tej, która jest odpowiedzialna za sprawne funkcjonowanie firmy. Warto bowiem zdać sobie sprawę, jakie korzyści niesie ze sobą wdrażanie do firmy nowoczesnych rozwiązań. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie części formalności w sferę elektroniczną, czyli wykorzystywanie specjalnych narzędzi, umożliwiających zarządzanie czasem pracy w formie online.

Jednym z nich jest Kadromierz, który zapewnia innowacyjne podejście do planowania działań w firmie, jak również pozwala na elektroniczną rejestrację i ewidencjonowanie czasu pracy. Co więcej, jest to doskonały sposób na błyskawiczne tworzenie grafiku online, który automatycznie dostosowuje się do wytycznych Kodeksu pracy. I choć mogłoby się wydawać, że rozwiązanie to jest atrakcyjne wyłącznie z perspektywy pracodawcy – w końcu może on zrzucić ze swoich barków większość ciążących na nim formalności – zalety stosowania programu Kadromierz dostrzegą także pracownicy.
Aplikacja Kadromierz z myślą o pracownikach!
Oprócz szeregu niezbędnych funkcji Kadromierz udostępnia bowiem zatrudnionym dostęp do nowoczesnej aplikacji mobilnej, którą mogą pobrać bezpośrednio na swój smartfon. To właśnie za jej pośrednictwem mają oni nieograniczony dostęp do grafiku oraz wprowadzanych w nim zmian, jak również mogą wirtualnie potwierdzać swoją obecność w pracy. Jeżeli więc chcesz być dobrym kierownikiem, nie zapomnij ułatwiać codziennego funkcjonowania swojej kadrze! Sprawdź, jakie korzyści będą czerpali Twoi pracownicy z systemu Kadromierz.
Jak być dobrym kierownikiem? Nasze porady!
Bycie dobrym kierownikiem wcale nie jest aż tak skomplikowanym zadaniem. Niekiedy wystarczy tylko stosować się do niektórych ogólnie przyjętych zasad, które mają na celu rozwój biznesu, przy jednoczesnym budowaniu dobrych relacji z pracownikami. Jeżeli więc poszukujesz skutecznych porad na to, jak kompetentnie zarządzać swoim zespołem, zapamiętaj, by zawsze odpowiednio dobierać i skutecznie poznawać swoich pracowników. Tylko wtedy będziesz w stanie stwierdzić, czy ich podejście współgra z Twoim założeniem na temat prowadzenia biznesu.
Nie zapomnij, że w firmie liczy się przede wszystkim siła zespołu. Dlatego koniecznie wykorzystuj mocne cechy swoich pracowników, doceniając ich kompetencje i umiejętności. Pamiętaj również, jak istotną rolę odgrywa wzajemna komunikacja, motywacja oraz dbanie o stały rozwój swojej kadry. Jasno wyznaczone zadanie i cele pozwolą zaś bez niepotrzebnych niedomówień dążyć do wspólnego osiągania sukcesu. Działanie zespołowe może wnieść do Twojej firmy dużo dobrego, niemniej jednak nie zatrzymuj w niej na siłę osób, których wizja rozbiega się z Twoimi założeniami.
Dbaj o porządek i staraj się, aby każdego dnia Twoi pracownicy chcieli kontynuować to, co wspólnie tworzycie. Nie zapomnij także dostarczać im narzędzi, potrzebnych do wykonywania codziennych obowiązków. Oprócz sprzętu czy wyposażonego stanowiska pracy, postaw również na to, co niematerialne – czyli innowacyjne narzędzie Kadromierz do efektywnego zarządzania i planowania! Dzięki niemu ograniczysz niezbędne formalności do minimum, tym samym zyskując więcej czasu na rozwój swojego biznesu i bycie dobrym kierownikiem dla swoich zadowolonych pracowników!
Wypróbuj za darmo