WYBIERZ GOTOWE ROZWIĄZANIE

Gotowy wzór grafiku pracy. Sprawdź!

Jeżeli interesuje Cię przykładowy grafik pracy do pobrania, dobrze trafiłeś. O tym, jakie wymagania musi spełniać ten dokument, przeczytaj na naszym blogu. Poniżej prezentujemy szablony grafiku pracy, które były w praktyce wykorzystywane w różnych przedsiębiorstwach, zanim stare rozwiązanie zostało zastąpione platformą Kadromierz.

Wybierz odpowiednią dla siebie opcję - format .xls lub .ods

Wersja na tydzień Grafik pracy xls Grafik XLS Grafik pracy pdf Grafik PDF
Wersja na miesiąc Grafik pracy wzór xls Grafik XLS Grafik pracy wzór pdf Grafik PDF
Z nami łatwiej być
pracownikiem
managerem
pracodawcą
zleceniobiorcą
dyrektorem

Automatyczny Grafik Pracy

Gotowy Grafik Pracy już w 2 minuty! Wygeneruj automatycznie lub utwórz sam.

Rejestracja Czasu Pracy

Prosty system RCP online umożliwia rejestrację czasu wejścia i wyjścia pracowników.

Ewidencja Czasu Pracy

Generowanie listy płac zastąpi żmudne podliczanie przepracowanych godzin.

Poznaj Naszych Klientów

Zaufały nam małe, średnie i duże firmy z całej Polski:

Jednym z Twoich obowiązków jest tworzenie grafiku pracy. Wzór czy szablon harmonogramu, który ostatnio znalazłeś, wydaje się w porządku. Jak powinien być uzupełniony, by na pewno był zgodny z przepisami Kodeksu Pracy? Rozpoczynając planowanie grafiku, może wydawać się to skomplikowane. Poznając szczegółowe wytyczne, zgodne z Kodeksem Pracy, zaoszczędzisz czas, a w efekcie także pieniądze, tworząc sprawdzony grafik pracy.

Zapraszamy do wpisu, w którym znajdziesz nie tylko konkretne wskazówki dotyczące sporządzania grafiku pracy, ale także gotowe rozwiązanie — grafik pracy online!

Co powinien zawierać grafik pracy?

Harmonogram czasu pracy może przybierać wiele form. Jedną z najpopularniejszych jest jego odręczne tworzenie na kartce papieru, spotykamy się również z planowaniem w programie Excel. Warto zatem wiedzieć, jakie elementy powinny być zawarte w grafiku pracy. Sporządziliśmy checklistę, umożliwiającą szybką weryfikację składowych grafiku pracy: ✔ nazwa działu, departamentu lub lokalizacji, której dotyczy harmonogram czasu pracy, ✔ przedział czasowy — numer tygodnia, nazwa miesiąca, ✔ miejsce na wpisanie godziny rozpoczęcia oraz zakończenia czasu pracy, ✔ podsumowanie z informacją o łącznej liczbie przepracowanych godzin pracy.

Tworząc grafik pracy na kartce papieru, musisz jednak pamiętać, że elementy checklisty to nie wszystko. Harmonogram czasu pracy musi odpowiednio wcześniej przekazany do pracowników. Nie można także zapomnieć o zasadach Kodeksu Pracy. Zapraszamy do dalszej części wpisu, w której szczegółowo omawiamy te aspekty.

grafik pracy wzór, harmonogram czasu pracy

Grafik pracy: wzór do pobrania

Przygotowaliśmy dla Ciebie wzór grafiku pracy do pobrania. Będziemy je stale rozwijać i udoskonalać. Zapraszamy do korzystania. Każdy poniższy szablon może być dostosowany do dowolnej liczby pracowników. Wybierz wygodniejsze dla Twojej firmy rozwiązanie — grafik pracy wzór na tydzień lub na miesiąc.

Zanim skorzystasz z gotowego harmonogramu pracy, przeczytaj o tym, jak uzupełnić go zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy.

Wersja na tydzień Grafik pracy XLS Grafik XLS Grafik pracy PDF Grafik PDF
Wersja na miesiąc Grafik pracy wzór XLS Grafik XLS Grafik pracy wzór PDF Grafik PDF

Przygotowanie i publikacja

Według art. 129 § 3. Kodeksu Pracy, grafik czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Forma pisemna grafiku pracy

Przygotowany grafik pracy publikowany jest w miejscu ogólnie dostępnym dla pracowników. Pewniejszą metodą jest przekazanie harmonogramu indywidualnie i za pokwitowaniem.

Forma elektroniczna grafiku pracy

Kodeks Pracy pozostawia w tym miejscu pewną dowolność. Harmonogram czasu pracy, można przekazać za pomocą poczty elektronicznej, SMS, opublikować na stronie www, a także korzystając z platformy online, np. z systemu Kadromierz. Pracodawca musi być pewny, że wybrany przez niego sposób w pełni pomoże wywiązać się z obowiązku informacyjnego.

grafik pracy, planowanie czasu pracy

Kiedy przygotowywać grafik pracy?

Pracodawca ma obowiązek sporządzać grafik pracy, gdy jego pracownicy:

 • wykonują pracę zmianową lub rozpoczynającą się w różnych godzinach,

 • przy zmiennych dniach wolnych wynikających z 5-dniowego tygodnia pracy.

Zgodnie z art. 129 § 4 Kodeksu Pracy, pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli:

 • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, układu zbiorowego, obwieszczenia lub z umowy o pracę; we wszystkich przypadkach, gdy można określić dni i godziny pracy w sposób jednoznaczny;

 • w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań w systemie zadaniowym, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik;

 • na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchomy rozkłady czasu pracy; na przykład, gdy pracownik sam decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy;

 • na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

planowanie czasu pracy, harmonogram, grafik pracy

Kodeks pracy a grafik — najważniejsze kwestie! Sprawdź!

Podstawowe zasady tworzenia grafiku czasu pracy

Zgodne z przepisami, pracownicy powinni świadczyć pracę przeciętnie 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie, czyli 40 tygodniowo w danym okresie rozliczeniowym.

Art. 135. § 1. Kodeksu Pracy — jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Planujesz grafik czasu pracy? Poniżej najważniejsze wytyczne

 • Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

 • Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

 • Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

 • Pracujący w niedzielę, co czwartą niedzielę muszą mieć wolną od pracy.

 • Warto przechowywać rozkłady czasu pracy wraz z ewidencjami czasu pracy przez co najmniej 3 lata. Wynika to z okresu dochodzenia roszczeń pracowniczych.

Sprawdź nasz program do układania grafiku!

Kadromierz to przede wszystkim grafik pracy online. Zależało nam, aby dostarczone przez nas narzędzie było proste i intuicyjne w obsłudze. Dzięki jednemu kliknięciu zyskasz wgląd w miesięczny, tygodniowy lub dniowy grafik pracy. Co więcej, system Kadromierz jest w stanie na bieżąco sprawdzić zaplanowany harmonogram z przepisami prawa pracy!

Kolejną korzyścią będzie także efektywne zbieranie dyspozycyjności pracowników. Na tej podstawie unikniesz problemów, związanych z dostępnością zatrudnionych osób. Sprawdź, jakie to proste! Poznaj wskazówki od Kadromierz.pl, by jeszcze efektywniej planować harmonogram czasu pracy.

 1. Najpierw zacznij od zebrania dyspozycyjności swoich pracowników. Bezcelowe jest wykonanie grafiku pracy, nie uwzględniając przy tym dostępności — wcześniej zaplanowanych urlopów, czy dni wolnych. Nie musi być to wcale skomplikowany proces! Decydując się na system Kadromierz, zbierzesz dyspozycyjność pracowników za pomocą dedykowanej im aplikacji mobilnej lub przez stronę www.

 2. Możesz teraz przejść do planowania harmonogramu czasu pracy. Unikniesz ryzyka, kiedy dopiero po wykonaniu grafiku pracy, Twoi pracownicy zgłoszą Ci nieobecności. Najpierw dyspozycyjność, później grafik pracy. Wykonując go na kartce papieru lub w Excelu musisz pamiętać o jego zgodności z Kodeksem Pracy. Wybierając Kadromierz — system zrobi to za Ciebie!

 3. Dobrze wykonany grafik pracy to nie wszystko. Koniecznie pamiętaj także o rejestracji czasu pracy! Ważne jest bieżące rejestrowanie spóźnień, nadgodzin czy nieobecności.

porównanie grafik pracy online, harmonogram pracy odręczny

Planowanie harmonogramu czasu pracy może wydawać się skomplikowane. Misją zespołu Kadromierz jest tworzenie narzędzia, które będzie intuicyjne, łatwe w obsłudze. Z nami wykonasz automatyczne planowanie grafiku pracy, posiadasz bieżący wgląd w raporty dotyczące frekwencji pracowników. System obliczy przepracowane godziny oraz przygotuje listę płac w mniej niż minutę!

To doskonałe narzędzie, które ułatwi współpracę między pracodawcą a pracownikiem. Wypróbuj Kadromierz już teraz — testowe, w pełni darmowe, 14 dni dostępu do platformy!

Wypróbuj za darmo
Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz