Najczęstsze problemy przy planowaniu grafiku pracy

Autor: Kadromierz

2 sierpnia 2017

Przeczytaj w: 2 minuty

Ułożenie grafiku, zwłaszcza dla dużej liczby pracowników, nie jest łatwe. Na przedsiębiorcę czyha wiele pułapek, w które nieświadomy właściciel firmy może dać się złapać. Nie tylko przepisy prawne wpływają na trudności związane z harmonogramem pracy. Przeczytaj, z jakimi najczęstszymi problemami w układaniu grafików spotykają się pracodawcy.

Do kiedy trzeba przedstawić grafik pracy pracownikom?

Przepisy prawa pracy (art. 129 §3 KP) zobowiązują pracodawcę do przedstawienia harmonogramu pracownikom przynajmniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony rozkład, tak aby pracownik mógł się przygotować do wykonywania obowiązków. Natomiast ewentualne zmiany w harmonogramie muszą być dokonywane z 1-dniowym wyprzedzeniem.

Dni wolne od pracy i urlopy pracowników

Urlopy są częścią grafiku pracy i warto zwrócić na nie uwagę, planując harmonogram pracy na dłuższy okres. Co najmniej 14 dni urlopowych w roku przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Planowanie czasu pracy

W przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin rozpisanie grafiku pracy nie jest skomplikowane, jeśli tylko przedsiębiorca dobrze obliczy wymiar czasu pracy. Problemy pojawiają się, jednak gdy część pracowników zatrudniona jest na pełnym etacie, część na niepełnym, a jeszcze inni mają indywidualny wymiar czasu pracy lub umowy zlecenie. Zagadnienie planowania czasu pracy zostało dokładnie wyjaśnione przez Państwową Inspekcję Pracy — warto zaznajomić się z tymi wskazówkami.

Jak tworzyć grafik?

Wiele osób nadal wykorzystuje starą metodę tworzenia grafików pracy w arkuszu kalkulacyjnym. Taka metoda jest zawodna i sprawdzi się tylko, gdy zatrudniasz maksymalnie kilka osób, ale jeśli nadzorujesz pracę sporej grupy, będzie to prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę, jak liczne warunki do spełnienia narzuca Kodeks pracy. Istnieje dużo darmowych i płatnych programów do tworzenia harmonogramów pracy.

System pilnuje, by w harmonogramie pracy nie pojawiły się błędy związane z wymiarem czasu pracy, zachowaniem odpoczynków dobowych i tygodniowych.

Warto zaznajomić się szczególnie z systemem on-line do planowania grafiku pracy Kadromierz, oferującym wiele rozbudowanych funkcji, ułatwiających nie tylko planowania grafiku pracy, ale również prowadzenie firmy. System pilnuje, by w harmonogramie pracy nie pojawiły się błędy związane z wymiarem czasu pracy, zachowaniem odpoczynków dobowych i tygodniowych; umożliwia także planowanie indywidualnego czasu pracy i wielu innych zdarzeń. Ponadto w każdej chwili możesz edytować grafik pracy, a ponieważ jest przechowywany w chmurze (online), to masz do niego dostęp 24/7.

Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz