4 podpowiedzi, jak stworzyć efektywny grafik pracy

Autor: Kadromierz

21 grudnia 2018

Przeczytaj w: 2 minuty

Prawidłowe ułożenie grafiku pracy może mieć wydatny wpływ na funkcjonowanie firmy. Wie o tym każdy manager, który choć raz został „bez rąk do pracy” w trudnym okresie lub wręcz przeciwnie – dysponował grupą osób, które pozostawały przez dłuższy czas bez zajęcia.

Poniżej przedstawiamy garść porad, m.in. o tym, jak ułożyć grafik pracy w ruchu ciągłym oraz o czym pamiętać, gdy planujemy zmiany pracowników w kilku specyficznych rodzajach działalności.

Zadbaj o odpowiedni okres rozliczeniowy czasu pracy

Kodeks pracy przewiduje możliwość ustalenia okresu rozliczeniowego czasu pracy. W niektórych zakładach jest to 1 miesiąc, w innych np. 4 lub nawet 12 miesięcy. Ten ostatni wariant jest jednak dopuszczalny jedynie w uzasadnionych przypadkach. Wybierając najlepsze rozwiązanie dla siebie, uwzględnij rotację wśród pracowników. Jeżeli jest ona wysoka, to ustalenie dłuższego okresu rozliczeniowego może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych – poniesiesz stratę. Grafik pracy w gastronomii, gdzie różne jest zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych miesiącach, ale też dość często zmienia się kadra, będzie wyglądał całkowicie inaczej niż ten w zakładzie produkcyjnym. W tym drugim przypadku pamiętaj, by zsynchronizować okres rozliczeniowy z okresem, kiedy występuje największe zapotrzebowanie na pracowników, a nie z rokiem kalendarzowym.

Uwzględnij soboty przed niedzielą z zakazem handlu

Układając grafik pracy w galerii handlowej, musisz mieć na względzie dominujące preferencje zakupowe w społeczeństwie. Wiele osób przez lata przyzwyczaiło się do robienia w tym miejscu zakupów w niedzielę. Część z nich do dziś z zaskoczeniem orientuje się przed wejściem do galerii, że ta nie jest w dany dzień czynna. Większość wie jednak doskonale, że musi zrobić niezbędne zakupy w sobotę. Przygotuj się na ich wizytę i zapewnij sobie dodatkowe ręce do pracy.

Grafik pracy na stacji paliw w niedzielę z zakazem handlu

Sprawdź, w które niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu oraz zadbaj, by na stacji znalazło się wówczas więcej pracowników niż zazwyczaj. Zasada ta obowiązuje zwłaszcza na stacjach zlokalizowanych w miastach, do których wielu klientów nie musi wcale przyjeżdżać, ale może przyjść pieszo. By zapewnić im szybką obsługę, musisz dysponować odpowiednią liczbą ludzi. Klienci w niedzielę niehandlową nie zawsze zatankują paliwo – wielu z nich przyjdzie kupić napoje, żywność, a także zamówi dania gotowe, np. hot-dogi.

Grafik pracy na pół etatu, zatrudnianie studentów i preferencje pracowników

Pamiętaj, by zawsze brać pod uwagę dyspozycyjność oraz preferencje pracowników. Niektóre sytuacje są oczywiste, np. osoba studiująca w trybie dziennym podejmuje pracę po to, by zarabiać w weekendy i wtedy będzie dyspozycyjna. Osoby mające małe dzieci przeważnie chcą pogodzić godziny pracy z momentem odprowadzenia pociech do przedszkola lub odebrania ich stamtąd. Oczywiście nie zawsze da się spełnić wszystkie ich potrzeby, ale jeżeli jest to możliwe i „pójdziesz na rękę” pracownikowi, prawdopodobnie będzie się on czuł zobowiązany i doceni ten gest poprzez lepszą pracę.

Zainteresowaliśmy Cię?
Wpisz swój adres e-mail i wypróbuj Kadromierz